A haláltakarítás a svédek kedvenc módszere, megdöbbentő, de működik

Bár a haláltakarítás elsőre elég morbidnak tűnhet, a svédek esküsznek erre a módszerre.

2025. február 3., 14:03

Szerző:

Az elmúlt évtizedekben nagyon sok olyan módszert ismerhettünk meg, melyek megkönnyítik a takarítást és a rend megtartását egy-egy helyiségben. Elég csak Marie Kondo tippjeire gondolni. Hasonlóan hasznos lehet a svédek kedvenc módszere, ami a kicsit furcsa haláltakarítás elnevezést kapta, de korántsem ennyire morbid, olvasható az NBC cikkében.

Ez a lényege a svéd haláltakarításnak

A lap a cikkében azzal kezdi, hogy a módszer nem annyira kegyetlen, mint azt elsőre gondolnánk. A technika lényege mindössze annyi, hogy akkor, amikor az ember eléri az élete felét vagy éppen középkorú lesz, átválogatja a dolgait, és eltávolít minden olyan tárgyat az otthonából, amire valójában nincs is szüksége.

„Nézze meg a tárolóhelyeket, és szedjen ki mindent, ami ott van. Ki fog gondoskodni minderről, ha már nem lesz itt?”

– írta korábban Margareta Magnusson a The Gentle Art of Swedish Death Cleaning: How to Make Your Loved Ones’ Lives Easier and Your On Life More Pleasant, című könyv szerzője.

A metódus lényege Margareta Magnusson szerint, hogy az emberek még az életük során gondoskodnak a dolgaik átválogatásáról, és arról, hogy a kialakított rendszerek legyenek az otthonaikban. Ennek köszönhetően a szeretteik életét könnyítik meg azzal, hogy nem kell gondoskodniuk mindenről, ha az adott személy meghal.

„A haláltakarítás nem a portalanításról vagy a felmosásról szól; egy állandó szervezeti formáról szól, amely gördülékenyebbé teszi a mindennapjait”

– hangsúlyozta.

Így segíthet a módszer

A szakértő szerint a svéd haláltakarítást abban az esetben is érdemes bevezetni az életünkben, ha nem a halálra készülünk. Mivel a módszer nyugalmat, minimalizmust és rendszert hozhat a mindennapokba. A segítségével megszabadulhatunk a felesleges kacatoktól vagy éppen az olyan tárgyaktól, amelyekre már nincs szükségünk, nem használjuk őket.

Margareta Magnusson úgy gondolja, ha kisebb a káosz kívül, akkor belül is. Tehát a módszer segíthet abban, hogy kevésbé éljük meg stresszesen a mindennapokat, és nyugalmat teremtsünk az otthonunkban. Egyes kutatások szerint, a rendetlenség valójában megnehezítheti az agy számára, hogy egy adott feladatra összpontosítson. 

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)