Így gyilkol az egyik népszerű konyhai eszköz
Az egyik gyakran használt konyhai eszköz, a gáztűzhely több tízezer ember korai haláláért felelős. Egy tanulmány most bebizonyította, hogy rengeteg veszélyes anyagot bocsát ki.
Amint arról a Bloomberg beszámolt, a spanyolországi Jaume I. Egyetem tudósai készítettek egy tanulmányt, amelyben arra jutottak, hogy évente közel 40 ezer korai halálozás köthető az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban a beltéri gázfőzésből származó nitrogén-dioxidhoz. Emellett ez a konyhai eszköz több százezer gyermekkori asztmás esetet is okozhat.
Mérgező anyagok szabadulnak fel a konyhai eszköz használata közben
Az európai háztartások közel egyharmadában található gáztűzhely. A főzéshez használt tűzhelyek nitrogén-dioxidot és szálló porszemcséket bocsátanak ki, amelyek légzőszervi megbetegedésekkel és korai halálozással, valamint az éghajlatváltozáshoz hozzájáruló üvegházhatású gázokkal, például szén-dioxiddal vannak összefüggésben. A régióban a földgázt széles körben használják az otthonok fűtésére is.
Összességében a háztartások az EU teljes üvegházhatású gáz-kibocsátásának mintegy 25 százalékát teszik ki. Egy másik kutatás megállapította, hogy az Egyesült Államokban a jelenlegi gyermekkori asztmás esetek több mint 12 százaléka a gáztűzhely használatának tulajdonítható.
A nitrogén-dioxid irritáló hatású gáz, a legtöbbünknek a légszennyezettségi adatokból ismerős, hiszen koncentrációja a közlekedés eredetű légszennyezés indikátor paramétere. Élettani hatását tekintve a nedves légúti nyálkahártyához kapcsolódva salétromos- ill. salétrom-savvá alakul, és helyileg károsítja a szövetet. Másrészt felszívódva a véráramba jut, ahol a hemoglobin molekulát methemoglobinná oxidálja, így az nem képes oxigént szállítani a szervekhez.
A nitrogén-dioxid mérgezés tünetei közé tartozik a kötő- és nyálkahártya izgalom, köhögési, hányási inger, fejfájás, szédülés. A tünetek 1-2 órán belül lezajlanak, majd több órás tünetmentes időszak után kifejlődik a tüdővizenyő és a tüdőgyulladás. Rendkívül magas koncentrációi esetén a légutak összeszűkülnek mind az asztmás, mind a nem asztmás egyéneknél.
A szakértők szerint jobb, ha a gáztűzhely használók szellőztetik a helyiséget használat közben, illetve annak, aki megteheti, azt javasolják, hogy cserélje elektromos alternatívára a gáztűzhelyét. Hangsúlyozták azt is, hogy az idő előtti halálozási számadat valószínűleg alulbecsült, mivel a gáztűzhelyek más szennyezőanyagokat is kibocsátanak, amelyeket a tanulmány nem vett figyelembe.
Az Európai Bizottság jelenleg vizsgálja a gáztűzhelyekre vonatkozó tervezési szabványokat, ami szigorúbb nitrogéndioxid-kibocsátási, energiahatékonysági és szennyezési határértékek megállapítását vonhatja maga után.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Hans via Pixabay)