Bajban a magyarok: mi lettünk az egyik legkimerültebb és stresszesebb nemzet a világon

A magyarok fáradtsági szintje a vizsgált 142 ország közül a 130. helyen áll, és ha ez nem lenne elég, akkor a stressz terén is elég rosszul teljesítünk.

2024. december 11., 11:54

Szerző:

A 2024-es Global Emotions Report Negatív Élményindexe szerint a magyarok fáradtsági szintje kiemelkedően magas: a vizsgált 142 ország közül a 130. helyen állunk ezen a téren. Ez azt jelzi, hogy a lakosság jelentős része krónikus fáradtsággal küzd, továbbá a társadalom 32 százaléka számolt be a felmérést megelőző napon átélt stresszről, ami megegyezik az olyan országokban mért arányokkal, mint Etiópia, Németország, Szlovákia és Ukrajna. Ez különösen aggasztó, tekintve, hogy Ukrajnában háborús konfliktus zajlik, mégis hasonló stressz-szintet tapasztalnak a magyarok, mint ők. 

A felmérésről beszámoló Medicalonline szerint a tartós stressz rossz hatással van az alvásra: aki nappal stresszel, és nincs eszköze a feszültség levezetésére, annak az éjszakai alvásminősége is romlik. Az összefüggés a másik irányból is fennáll: a tartósan rossz alvásból fakadó kimerültség stresszt okoz a szervezet számára, és a nappali fáradtságból adódó levertség és gyengébb munkahelyi teljesítmény közvetetten is stresszt okoz az egyénnek. S ha ez nem lenne elég, akkor az alvászavar egy másik irányból is növeli a stresszt: a tartós alvászavar az agy limbikus rendszerén keresztül fokozza az érzelmi válaszok intenzitását. Vagyis a negatív érzelmeket sokkal erősebbnek éli meg az, aki rosszul alszik, ezek a rossz érzések pedig szorongást okoznak. Ami pedig fiziológiai szempontból ugyanaz a szervezet számára, mint a stressz. 

Ez okozza a legnagyobb stresszt, ettől lesz kimerült a magyar

Végül az oldal kitért arra, hogy a hazai lakosság stresszének melyek lehetnek a legfőbb forrásai. Nos, ezek közé tartoznak

  • a pénzügyi nehézségek,
  • az egészségügy helyzete,
  • a munkahelyi nyomás
  • és a családi konfliktusok.

Egy friss, hazai kutatásból pedig kiderült, hogy a magyarok 36 százaléka számára az alacsony fizetések jelentik a legégetőbb problémát, míg a második helyen (34 százalék) az ezzel szorosan összefüggő megélhetési költségek végeztek, míg a dobogó harmadik fokára (30 százalék) az egészségügy állapota került.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Freepik)