A krónikus munkahelyi stressz az agyat is károsíthatja

A krónikus munkahelyi stressznek drámai következményei lehetnek. 

2024. október 30., 13:14

Szerző:

A Future Forum Pulse felmérése szerint az elmúlt pár évben a munkahelyi stressz, valamint a kiégés előfordulása történelmi csúcsokat döntöget, ez pedig azért nagyon veszélyes, mert az állandó stressz az agyat is károsíthatja. 

Rengetegen stresszelnek 

A téma kapcsán az American Psychological Association Work and Well-Being végzett egy kutatást még 2022-ben, melynek tanúsága szerint a megkérdezett 1501 alkalmazott 79 százaléka mondta azt, hogy tapasztalt munkahelyi stresszt a felmérést megelőző hónapban. 5-ből 3 munkavállaló pedig úgy nyilatkozott, hogy a stressz miatt kevesebb volt az energiájuk és am motivációjuk. A megkérdezettek 36 százaléka kognitív fáradtságra panaszkodott, 32 százalékuk érzelmileg kimerülnek érezte magát, 44 százalék pedig fizikai fáradtságról számolt be. Az adatok azért is igazán sokkolóak, mert egy 2019-es, hasonló kutatás számaihoz képest 38 százalékos volt a romlás. 

Szörnyű következmények 

Persze időnként a munka stresszes és ezzel alapvetően nincs is baj, ugyanakkor ha a dolog tartós, szűnni nem akaró és az élet egyéb területeire is hatással van, nehezíti a munkán kívüli életet, akkor az gondot okozhat. Sőt, a legújabb kutatások azt mutatják, hogy az akut stressz strukturális változásokat okozhat az agy áramkörében, ami azt jelenti, hogy hosszú távon károsodhat az idegrendszer. A krónikus munkahelyi stresszt több dolog is kiválthatja: bántalmazó főnök, mérgező kollégák, rosszabb esetben szexuális zaklatás, de az óriási nyomás hatására is kialakulhat. A krónikus stresszt kísérő magas kortizolszint azonban károsíthatja az agy hippotalamuszát, aminek hosszút távú következményei közé tartozik például a memória hanyatlása. Ezen túlmenően sérülhet az agy prefontális kérge is, amely viszont szükséges a koncentrált figyelemhez. A krónikus munkahelyi stressz továbbá fokozhatja a szorongást, hangulati zavarokat idézhet elő, de a kognitív képességek is csökkenhetnek miatta. Hovatovább, friss kutatások szerint a krónikus stressz még az olyan betegségek kialakulásának kockázatát is növelheti, mint a demencia vagy az Alzheimer-kór. 

Célszerű lehet váltani 

Persze fontos kiemelni, hogy rövid távon ezek az elváltozások még visszafordíthatók, szóval ha mérgező munkakörnyezetben dolgozik, akkor célszerű lehet elgondolkodni a váltás lehetőségét, ugyanis ha túl sokáig marad egy ilyen helyen, akkor az agykárosodás fennmaradhat. Mérlegelje mindenképpen a lehetőségeit és próbáljon meg egy olyan munkahelyet találni, ahol a megbecsülés és az empátia alapvetés. 

(Forrás: Findtalent, Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)