Tilos így teregetni a ruhákat, mégis sokan elkövetik ezt a hibát

Meglepő lehet, de egy-egy ruha esetében a klasszikus teregetés nem a legjobb ötlet.

2025. február 14., 16:35

Szerző:

A mosás után a ruhák kiteregetése szükségszerű lépésnek tűnik, hiszen vizesen nem kerülhetnek be a szekrénybe, és felvenni sem célszerű egy-egy nyirkos darabot. Csakhogy a teregetés módja egyáltalán nem elhanyagolható néhány ruha esetében – hívta fel a figyelmet a The Spruce.

A legtöbben a jól ismert ruhaszárító állványt, illetve ennek a mennyezetre, esetleg ajtókra felfüggeszthető változatát használják. Ám bizonyos szövettípusok esetében ez a szárítási mód nem ideális, hiszen a ruhadarabok gyűrötté válhatnak, de akár menthetetlenül tönkre is mehetnek a lógatástól.

Bizonyos darabokat a legtöbben egy vállfára akasztva szárítanak meg, és bár ez is remek ötletnek tűnhet, egyes anyagokat azonban ez is károsíthat. Sajnos sok esetben erre már csak akkor derül fény, amikor megtörtént a baj, bár a károsodás jelei sokszor csak később jelentkeznek. Érdemes megfogadni a mosodai szakértők tanácsait, a megfelelő teregetéssel ugyanis rengeteg ruhanemű élettartama meghosszabbítható.

Még egy hétköznapi ruha is extra figyelmet igényelhet

A mosás az egyik legalapvetőbb házimunka, és nem is tűnik bonyolultnak: csupán ki kell üríteni a szennyestartót, kimérni a mosószert, kiválasztani a megfelelő programot, majd a mosás végeztével kiteregetni, és már kész is. A valóságban azonban több buktatója is lehet ennek az egyszerűnek tűnő tevékenységnek.

Magát a mosást több ponton is el lehet rontani, a szárítás, illetve teregetés azonban gyakorlatilag annyira egyszerű, hogy sok esetben az egyik első háztartási feladat, amelybe a szülők bevonják a gyerekeiket. Ennek ellenére bizonyos szövettípusokról érdemes tudni, hogy mit igényelnek.

Akinek vannak kasmír, illetve gyapjú ruhadarabjai, valószínűleg tudja, hogy ezekre az anyagokra más a mosásnál is oda kell figyelni, ám azt már kevesebben feltételezik, hogy a szárításuk sem szokványos. A ruhaszárító állvány vagy a vállfa használata nem ajánlott, ugyanis a ruha szálai megnyúlhatnak, kilazulhatnak. Ehelyett érdemes inkább fektetve, kiterítve szárítani ezeket a darabokat.

Szárítógépet is sokan használnak, ám ez sem minden esetben jelent megoldást. Például egy átlagos farmernadrágot sokan így szárítanak meg, mert úgy vélik, a levegőn szárítva ezek a darabok gyűröttek lesznek, és össze is mennek. A szárítógépben azonban hasonló lehet az eredmény, így csak a legalacsonyabb fokozatra érdemes beállítani az eszközt.

A pólók és felsők esetében a vállfán való szárítás kerülendő, hiszen a nyakkivágás megnyúlhat, ha a víz órákon keresztül lefelé húzza az egész ruhadarabot. Ugyanez igaz a pamutból készül anyagokra is, amelyeknél ez szintén a nyakkivágás torzulását okozhatja.

A vastag és nagyméretű pulóvereket semmilyen módon nem érdemes lógatni, még akkor sem, ha a legerősebb centrifugázáson estek át. A sűrű anyag annyi vizet rejthet magában, hogy a teregetés során ez már jelentős pluszsúlyként jelentkezik, ami az anyagok megnyúlását eredményezheti. Éppen ezért a terjedelmesebb darabokat a kasmírhoz hasonlóan érdemes inkább vízszintesen kiteríteni, amíg teljesen szárazzá nem válnak.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)

Általában az élelmi rostban gazdag táplálkozást szokták ajánlani emésztési problémákra, főképp székrekedés esetén, ám nem is olyan egyszerű a napi élelmünkkel elegendő rostot bevinni szervezetünkbe. Íme a segítség, ami nem csodaszer, és bár egyre népszerűbb, mégis kevesen ismerik.