Penész jelent meg az otthonában? Így lehet megelőzni, hogy továbbterjedjen
A penész rendkívül bosszantó, ráadásul nagyon káros, mindenképpen meg kell szabadulni tőle.
Sajnos a tél nemcsak az ünnepek, hanem a penész szempontjából is kiemelt időszak, amely sokaknak okozhat ilyenkor bosszúságot. Néhány trükkel azonban jelentősen csökkenthető az esélye, hogy penész alakuljon ki a lakásban – hívta fel a figyelmet a The Spruce.
Az első fagyok megjelenésével mindenki szeretné, ha meleg otthon fogadná, amikor hazaér, így a fűtéssel kívánja ellensúlyozni a kinti mínuszokat. Ez érthető is, ám azt fontos tudni, hogy a kinti és a benti hőmérséklet különbsége páralecsapódást eredményezhet az ablakokon, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a nyílászárók nedvessé válnak. Csak idő kérdése, hogy ez mikor válik olyan mértékűvé, hogy a folyadék lecsorogjon az ablakkeretre vagy a párkányra, ahol más anyagokkal találkozva ideális feltételeket teremt ahhoz, hogy megjelenjenek a penészgombák.
Néhány tényező hozzájárulhat a magasabb páratartalomhoz, még a növények vagy például egy akvárium is, és bizonyos szintig ez jót is tesz. Aggodalomra akkor van ok, ha a párásodás egy dupla üveggel ellátott ablak esetében a két üvegtábla között is megjelenik, ez ugyanis nem sok jót ígér a jövőre nézve.
A penész ellen így lehet a leghatékonyabban küzdeni
Az első és legfontosabb teendő, hogy ellenőrizni kell az ablakok állapotát. Bizonyos szerek használata, akárcsak az autók szélvédőjének esetében, nagyon hasznos lehet, hiszen ezek taszítják a nedvességet, érdemes lehet ezekkel kezelni az üveget, amelyen így nem tud majd lecsapódni a pára. Ha azonban bebizonyosodik, hogy az ablakok rosszul záródnak, és nincs mód a javításukra, az egyetlen megoldást a csere jelenti. Ez drasztikus és költséges megoldásnak tűnhet, de szükséges lépés.
Egy mobil párátlanító készülék beszerzése is indokolt lehet, ha az egész lakás levegője nedvesnek mondható. Érdemes megfontolni egy ilyen beruházást, ugyanis a pára a lakás számos pontján vezethet problémákhoz, amelyek kijavítása sokkal nagyobb költséggel jár majd.
A napi szellőztetésre még akkor is szükség van, ha kinn nagyon hideg van. 10-15 percnyi szellőztetés nem fog ártani, ugyanakkor felfrissül a lakás levegője, a felesleges pára pedig képes távozni. Főzés után például érdemes kiszellőztetni a konyhát, míg egy forró fürdő után a fürdőszoba az a helyiség, amely túl párássá válhat.
A penész nemcsak esztétikai probléma, hanem súlyos egészségügyi kockázat is. A többség számára ugyan nem jelent komoly veszélyt, ha rövid ideig érintkezik vele, de azzal fontos tisztában lenni, hogy a penész a levegőbe is bekerül, és a torokkaparáson és orrduguláson kívül akár komoly légúti tüneteket is okozhat. Súlyos esetben olyan erőteljes allergiás reakció léphet fel a penészgomba miatt, ami nehézlégzéshez vezethet, ez pedig már kórházi kezelést igényel. A szervezetet nem érdemes kitenni egy ekkora sokknak, a penészt mindenképpen el kell távolítani, kialakulását pedig meg kell előzni.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)