Így tisztítsa a cipőjét mosógépben, hogy az olyan maradjon, mint új korában
A cipők mosógépben való mosását nagyon könnyű elrontani.
A világos színű cipők évek óta divatosak, ám tisztításuk nem mindig egyszerű, éppen ezért a Bors összegyűjtötte, hogyan moshatjuk őket mosógépben úgy, hogy megőrizzék színüket és formájukat is. A lap első és legfontosabb tanácsa, hogy csak akkor mossuk mosógépben a cipőt, ha az anyaga ezt lehetővé teszi. A bőr, velúr, selyem vagy gumi anyagú lábbeliket célszerű inkább kézzel tisztítani.
A mosást mindig alapos előkészítés előzze meg: távolítsuk el a szennyeződéseket, vegyük ki a fűzőket és talpbetéteket, amiket külön mosózsákban mossunk vagy kézzel tisztítsunk őket. A cipő védelmére érdemes mosózsákot, párnahuzatot vagy törölközőket használni a dobban való ütődés csökkentésére. Fontos még, hogy a hőfok ne haladja meg a 30 °C-ot, mivel a cipők mosására a hideg vizes kímélő program a legideálisabb.
A mosáshoz használjunk folyékony mosószert, mivel a mosópor veszélyes lehet a cipőkre: ha nem oldódik fel eléggé, akkor könnyen a cipőnkre ragadhat. A mosószerből pedig a kevesebb több!
Végül a Bors azt tanácsolja, hogy a cipőt véletlenül se tegyük szárítógépbe, inkább hagyjuk, hogy az magától megszáradjon a szabadban vagy a lakásban.
Soha ne tegye egyszerre a mosógépbe ezt a két anyagot!
A mosásról és a mosógépekről korábban több cikkben is foglalkoztunk. Ennek egyikében megírtuk, hogy a legtöbben azzal pontosan tisztában vannak, hogy a ruhákat például szín szerint kell szelektálni, hiszen a sötétebb vagy színes darabok a mosás során megfoghatják a fehér, illetve a világos ruhákat, és ez akár örökre tönkre is teheti a kedvenc darabokat. Emellett azt is figyelembe kell venni, hogy bizonyos szöveteknél milyen hőfokot és mosószert lehet használni, valamint a szennyezettség mértéke sem mindegy: például egy kerti munkához vagy autószereléshez használt, erősen szennyezett ruha nem kerülhet be a fehérneműk közé a mosógépbe.
A ruhák esetében ezen szabályok többnyire mindenki betartja, ám a törölközők, konyharuhák, függönyök és abroszok kimosása már jóval több kérdést vet fel. Az egyik legnagyobb probléma eleve abból adódik, hogy a különböző célból használt anyagokat egyesével nem gazdaságos kimosni, tehát például a konyharuhákból össze kell gyűlnie egy bizonyos mennyiségnek ahhoz, hogy megtöltsék a mosógépet. Valószínűleg ebből fakadóan terjedhetett el, hogy sokan ezeket a törölközőkkel együtt mossák ki, ezzel azonban egy súlyos hibát követnek el. Ám hogy mit, az csak az alábbi cikkből derül ki!
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Andrey Matveev / Pexels)