Kirándulni indul a szép időben? Ezekre a mérgező növényekre figyeljen oda!
Szép időben az erdőben kirándulni jó, ugyanakkor megvannak a veszélyei is. Főleg ha az ember a könnyed séta közben mérgező növényekkel találkozik.
Az erdei kirándulások során rengetegféle növényfajjal találkozhatunk, amelyekkel kellő ismeret hiányában érdemes vigyázni, még ha ránézésre ártalmatlannak is tűnnek – figyelmeztet cikkében a 24.hu. A portál ezek közül a három legveszélyesebb mérgező növényt gyűjtötte össze.
Három mérgező növény, amit érdemes elkerülni
Az egyik legismertebb mérgező növény a nadragulya, amelynek gyilkos hatása számos irodalmi alkotásban feltűnik. A burgonyafélék családjába tartozó növény tudományos neve Atropa belladonna („szép nő”), aminek oka a pupillatágító hatásában keresendő, no meg abban, hogy a középkorban előszeretettel alkalmazták a nők szépítőszerként.
Szintén a legmérgezőbb növények közé tartozik a gyilkos csomorika – áll a cikkben. Ennek a növénynek is minden része mérgező, de elsősorban kellemes, zellerillatú, édes ízű gyöktörzse az, amely mérgező cikutoxint tartalmaz. Ráadásul a benne lévő neurotoxin gyorsan felszívódhat a bőrön és a bélrendszeren keresztül, ami brutális hányást, görcsöket és különböző típusú rohamokat okoznak. A gyilkos csomorika egyébként többnyire vízben áll, évelő növény, és Észak-, Közép- és Dél-Európában is megtalálható.
Végül – bár ez a növény nálunk szerencsére nem őshonos – érdemes odafigyelni a Dendrocnide moroides nevű növényre is, amely elsősorban Ausztrália esőerdővel borított északkeleti részein él. A Gympie gympie-ként is ismert növényfaj az azt borító szőrzet miatt igazán veszélyes. Konkrétabban: a növény puszta érintése is elég ahhoz, hogy a növény szőrei átlyukasszák a bőrt és heves, égető, viszkető érzés keletkezzen a sérülés helyén. A vele járó fájdalomról már nem is beszélve, ami ráadásul gyakran csak napok, hetek, extrémebb esetben pedig akár hónapokig is eltart.
Mi a teendő, ha mérgező növénnyel érintkeztünk?
Összességében nagyon fontos, hogy minden esetben próbáljuk meg elkerülni a mérgező növényeket. Ám ha valaki egy kirándulás során mégis közelebbi kapcsolatba kerülne velük, és a fenti tünetek valamelyikét észleli magán, akkor érdemes mihamarabb hívni a mentőket vagy a toxikológiai ügyeletet.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Ben_Kerckx / Pixabay)