Íme, a kiégés legfontosabb jelei

A kiégés súlyos probléma, a társadalom jelentős részét érintheti.

2024. szeptember 27., 13:42

Szerző:

A kiégés leggyakrabban olyan szakembereknél figyelhető meg, akik szolgáltatásorientált hivatásban dolgoznak. Ez alatt a szociális munkásokra, tanárokra, büntetés-végrehajtási tisztviselőkre is gondolhatunk. Illetve az olyan szakmákra, ahol magas stressznek vannak kitéve a munkavállalók – írja a Femina.

Különösen akut lehet a traumatológiai munkát végző terapeuták vagy tanácsadók esetében. A kiégést a sportolók is megtapasztalják, amikor folyamatosan ki vannak téve a teljesítménnyel járó stressznek, megfelelő jutalom vagy pihenés nélkül. Tehát mondhatjuk, hogy a társadalom nagy részét potenciálisan érintheti a kiégés, főleg, hogy a hetvenes évek óta egyre gyakoribb a jelenség. A kiégés jeleiAz okok egyaránt keresendők a munkahelyi, személyes és környezeti tényezőkben. A folyamatos érzelmi terhelés, a bizonytalanság, a támogató közeg hiánya, a perfekcionizmus és a rossz stresszkezelési stratégiák egyaránt okozói lehetnek. A tünetek változatosak lehetnek, és átfedhetnek más eredetű pszichológiai problémákat. Csak szakember adhat pontos diagnózist és segítséget. A gyógyulás első lépése a felismerés, ezért fontos, hogy ne ignoráld ezeket az árulkodó jeleket.

Íme, a kiégés jelei

Az érzelmi megnyilvánulása lehet a letörtség, reménytelenség érzése. A fokozott stressz miatt ingerlékenyebbek az érintettek, könnyebben vesztik el a motivációjukat. A pesszimizmus és általában véve a "semmi sem fog sikerülni" attitűd is jellemző, magukat inkompetensnek, reménytelen esetnek látják.Az érzelmi kimerültség mellett jelentkeznek a viselkedésbeli eltérések is. Gyakran elszigetelődő, távolságtartó viselkedés jellemzi, aminek rengeteg oka lehet. 

Gyakori a migrén vagy fejfájás, a rossz alvásminőség, a gyomorpanaszok és emésztési zavarok. Általában elmondható, hogy a túlterheltség következményeként sokkal gyakrabban lesznek az emberek betegek.

A kiégés kezelése

A megelőzés a legjobb gyógymód, így néhány dologhoz érdemes lehet ragaszkodni az egészség megőrzése érdekében. A munka és a magánélet egyensúlyát meghatározni és megtartani nem egyszerű feladat, de kifizetődő. A munkahelyi diskurzus is lényeges része a jelenségnek. A nyitott kommunikáció, problémafeltárás és ötletelés sok mindenki számára előnyös és előremutató dolog kezdetét adhatja. Egy támogató munkahelyi kultúra mindenki javát szolgálja. A rendszeres stresszkezelés és relaxáció is kulcsszerepet kap, megvalósulhat ez bármilyen egyéni formában. A rendszeres mozgás és kellő szabadidő mellett az alvásminőség is javulni fog, ami nélkül nem tud az idegrendszer jól funkcionálni.

További részletek a Femina cikkében.

Az állandó stressz a rák kialakulásához vezethet?

A szervezet krónikus és élethosszig tartó stressz miatti kimerülés hatással van az immunrendszerre, de a vélemények megoszlanak arról, hogy a rák kialakulásában szerepet játszana. 

A rövid ideig tartó stressz semmilyen hatással nincs a rák kialakulására vagy a már meglévő daganat növekedésére – írja a Webbeteg.  A hosszantartó stresszes állapotnak a következménye legtöbb esetben a depresszió. Ez tartós változást okozhat ugyan a szervezet hormonháztartásában, mégsem bizonyítható, hogy a rákos megbetegedések kialakulásában, vagy a már meglévő daganatos betegség gyorsabb terjedésében bármilyen szerepe lenne. 

Óvatosabban fogalmaznak azonban a hosszantartó stressznek az immunrendszerre gyakorolt hatásáról, és ennek a már meglévő daganatok súlyosbodásában játszott szerepéről. Sok kutatásra van szükség ahhoz, hogy ezt tisztázhassák.

További részletek itt.

(Fotó: Unsplash.com)

2024. december 15., 09:19

A bejgli mára összeforrt a karácsonnyal, az ünnepi asztal elmaradhatatlan kellékévé vált. De a sütemény amilyen finom, az elkészítése annyi bosszúságot okozhat, főleg ha szétreped. A következőkben azonban megmutatjuk, hogyan kerülhető el a probléma!