Hatékony gyógymódok a napégés kezelésére

A nyár mostanra teljes erejével ránk törte az ajtót, aminek számtalan szempontból örülhetünk: hosszabbak a nappalok, több a napsütéses órák száma, itt a szabadságok és nyaralások ideje – csak hogy néhányat említsünk. Ugyanakkor van jó pár hátulütője is az elviselhetőnek aligha mondható 35 fokos melegtől kezdve az olyan egészségügyi vonatkozásokig, mint a napégés. A legjobb elkerülni ezt az állapotot, de mit tehetünk, ha a nyár folyamán mégis sikerül kisebb-nagyobb mértékben leégnünk?

2022. július 22., 12:06

Szerző:

Mire figyeljünk nyáron?

Teljesen természetes, hogy a meleg – vagy mostanság inkább forró – hónapokban a testünknek egészen másra van szüksége, mint a hibernációközeli állapotban töltött téli időszakban. Azaz: nekünk is máshogyan kell törődnünk vele. Az egyik legfontosabb szempont ilyenkor kétségtelenül a hidratálás. Mivel melegebb van, többet izzadunk, így a napi 2,5 literes vízfogyasztást nyugodtan megemelhetjük 3-3,5 literre! Ezzel a dehidratáltság miatt esetlegesen kialakuló rosszulléteket is megelőzhetjük.

A másik aspektus, amit szem előtt kell tartanunk, az a fényvédelem. Ahogyan már említettük – illetve ahogyan mindannyian tapasztaljuk –, ilyenkor sokkal többet süt a nap, ami a D-vitamin-raktárunk szempontjából előnyös, a bőrünk azonban igencsak megsínyli. A magas UV-A és UV-B sugárzás miatt elengedhetetlen a fényvédő arckrém, illetve egy magas faktorú napozókrém használata – akkor is, ha épp nem strandolunk, hiszen gondoljunk csak bele: akkor is süt a nap, amikor éppen besétálunk az irodába!

Ezek mellett nyáron is érdemes a vitaminpótlásról gondoskodni, amit megtehetünk egyrészt azzal, hogy több friss, egészséges, organikus élelmiszert, elsősorban zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztunk. A könnyű fogások egyébként is jobbat tesznek nekünk a nyári melegben. De pótolhatjuk a vitaminokat és ásványi anyagokat étrend-kiegészítők formájában is.

Így kezeljük a napégést

Ha megfeledkezünk a fényvédő arckrémről vagy az egésznapos strandolás során nem kenjünk magunkat elegendő alkalommal napozókrémmel, könnyen előfordulhat, hogy a bőrünk leégéssel reagál az UV-A és UV-B sugarakra. A hagyományok szerint ilyenkor tejföllel kellene bekennünk az érzékeny részeket, de mi azt mondjuk, hogy léteznek ennél jobb megoldások is. Nézzünk meg néhányat!

El a napról!

Az egyik legfontosabb a napégés esetén, hogy amint tüneteket tapasztalunk, vonuljunk árnyékba! Ne tegyük ki tovább a testünket annak a sokknak, amit a nap jelent a számára. Várjunk, amíg nem normalizálódik a bőrünk színe, csak utána térjünk vissza a strand napos oldalára!

Hidratálás

A napégéses állapot gyakran társul dehidratációval, éppen ezért ilyenkor különösen fontos a folyadékpótlás. A folyadékot alapvetően a víz jelentse, kerüljük a cukor üdítőket, a kávét és az alkoholt, ezek ugyanis vizet vonnak el a szervezettől!

Hűsítés

Nemcsak jól esik, de hasznos is lehet, ha a leégett felületet hideg vizes borogatással vagy egy hideg zuhannyal kezeljük. Ettől egy kicsit megnyugszik a bőrfelszín és mi is jobban érezzük majd magunkat. De enyhülést hozhatnak a különböző panthenolos sprayk is, amelyek kifejezetten erre lettek kifejlesztve.

Krémezés

Egyes krémek és balzsamok különösen jót tudnak tenni napégés esetén. Használjunk antihisztaminos krémet vagy gyulladáscsökkentőt, de az aloe vera-tartalmú termékek is csodákra képesek. Kereshetünk kifejezetten napozás utáni készítményeket is, ezek általában E- és C-vitamint tartalmaznak. Ami még fontos szempont, hogy kerüljük a kőolajszármazékokat tartalmazó szereket!

Tabletták

Ha a leégés fájdalommal is jár, akkor alkalomadtán bevehetünk egy-egy gyulladás- vagy fájdalomcsökkentő tablettát is. Ilyenek lehet például az aszpirin- vagy a paracetamol-készítmények. Természetesen ha extrém fájdalmat tapasztalunk, akkor kénytelenek leszünk elmenni orvoshoz – ha külföldön járunk, ilyen esetben nagyon jól jöhet egy utasbiztosítás.

Gyógynövények

Az aloe verát már említettük, de nem ez a természet egyetlen olyan adománya, amivel kezelhetjük a napégést. A körömvirágból, illetve kamillából készült kivonatok, krémek, balzsamok és társaik is jó szolgálatot tehetnek a kipirult felületeknek.

Extrém esetek

ELőfordulhat, hogy annyira leégünk, hogy a bőrünk felhólyagosodik. Ilyen esetben fontos, hogy helyén kezeljük a dolgot, például hogy ne kezdjük el piszkálni a vízzel teli kis duzzanatokat, hagyjuk, hogy maguktól lohadjanak, száradjanak le! Ilyenkor már érdemes szteroidtartalmú szerekkel is próbálkozni, ám ezek növelhetik az elfertőződés kockázatát, ezért kizárólag orvosi tanácsra és szakember felügyelete mellett használhatóak!

Kerüljük el!

Már a cikkünk legelején is említettük, hogy a lehető legjobb megoldás, ha elkerüljük a leégést. De miért is van ez így? Nos, rövid távon azért, mert kellemetlen tüneteket tapasztalhatunk. A bőrirritáció és fájdalom mellett kialakulhatnak kiütések, de láz és hidegrázás is jelentkezhet, extrém esetben pedig hólyagok és hőguta is társulhat hozzá. Valljuk be, ezek már önmagukban is elegendőek ahhoz, hogy elrontsanak egy vakációt. Hosszú távon azonban még aggasztóbb a helyzet: ha valaki sok időn át rendszeresen leég, akár daganatos megbetegedéssel is számolhat.

Éppen ezért a legjobb, ha a megelőzésre helyezzük a hangsúlyt. Ha egyszer-egyszer mégis megtörténik a baj, akkor a fent tippekkel garantáltan enyhíthetjük a tüneteket. Emellett kerüljük a napot délelőtt 11 és délután 3 óra között, a maradék időben pedig élvezzük ki a napsugarakat!

(x)

A galuska a magyar konyha egyik legfontosabb körete, amit levesbetétként és önálló ételként is fogyasztanak. Sokan mégis keverik a nokedlivel és csipetkével. Lássuk a különbséget, és a tökéletes galuska receptjét!