Halálos csigaméreg segít a cukorbetegség gyógyításában

Vércukorszintcsökkentő anyagot vontak ki egy mérgező tengeri csigafajból. Ez jelentheti a megoldást a cukorbetegség gyógyításában.

2024. november 5., 12:24

Szerző:

Meglepő helyen bukkantak a cukorbetegség kezelésének új lehetséges hatóanyagára: a rendkívül mérgező térképes kúpcsiga által kiválasztott toxinban. A University of Utah eredményeit az Orvostovábbképző Szemle összegezte.

A mérgező csiga toxinja az emberi szervezetben található hormonhoz hasonló

Mint írják, ez a halakra vadászó tengeri csigafaj, a Conus geographus a Palau melletti vizekben él, és miközben tanulmányozták, először az tűnt fel a kutatóknak, hogy a csigák a mérgüket a vízbe juttatva olyan erős hipoglikémiás sokkot okoznak zsákmányállataikban, amire a halak szervezete már nem tud reagálni, és nem tudja visszaállítani a szervek működéséhez szükséges vércukorszintet.

A csigafaj összetett mérgében a mostani vizsgálat során a kutatócsoport egy olyan toxint azonosított, amely igen hasonló az emberi szervezetben is megtalálható szomatosztatin hormonhoz. Ez

a most leírt szomatosztatin-szerű toxin kulcsfontosságú lehet a cukorbetegség és egyéb hormonzavaros állapotok kezelésére szolgáló új gyógyszerek fejlesztésében.

Áttörést jelenthet a cukorbetegség gyógyításában az új felfedezés

A szomatosztatin az emberi szervezet fékpedálja számos folyamatban. Megakadályozza például, hogy a vércukorszint, a különböző hormonok és sok más fontos molekula szintje veszélyesen magasra emelkedjen. A kutatók szerint a konszomatin nevű kúpcsigaméreg is ehhez igen hasonlóan működik – a kutatók azonban azt is megállapították, hogy a konszomatin sokkal stabilabb és specifikusabb, mint az emberi hormon.

A vizsgálat során a kutatók arra jöttek rá, hogy míg az emberi szomatosztatin több fehérjével lép közvetlen kölcsönhatásba, a konszomatin kizárólag egyetlen fehérjével. Ez azt jelenti, hogy

a kúpcsiga mérge befolyásolja a vércukorszintet, de más molekulák koncentrációját nem. 

Vagyis a kúpcsigatoxin pontosabban céloz, specifikusabb, mint a hormonszintek szabályozására jelenleg rendelkezésre álló leginkább specifikus szintetikus gyógyszerek.

A lap felhívja a figyelmet, hogy a konszomatint vércukorszintre gyakorolt igen erős hatása miatt veszélyes lenne közvetlenül terápiás célokra használni, de szerkezetének tanulmányozásával a kutatók elkezdhetnek olyan gyógyszereket tervezni, amelyek kevesebb mellékhatással rendelkeznek.

Amellett, hogy a konszomatin specifikusabb, mint a legmodernebb szintetikus gyógyszerek, az emberi hormonnál sokkal tovább képes megmaradni a szervezetben, köszönhetően annak, hogy egy szokatlan aminosavat tartalmaz, ami megnehezíti a lebontását. Ez szintén igen hasznos tulajdonság a gyógyszerkutatók számára.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)

A kint tartott kutyák kutyaházának télietése egyszerű, de fontos feladat, ha nem szeretné, hogy négylábú barátja komoly egészségügyi problémákkal nézzen szembe.