A párkapcsolatok ápolása a digitális korban – Mire érdemes figyelnünk?

Egy párkapcsolat manapság egészen más kihívások előtt áll, mint amit ötven vagy akár tíz évvel ezelőtt tapasztalhattunk. A digitális újítások, a technológiai vívmányok, a közösségi média és az online párkeresés – csak hogy néhány innovációt említsünk – egészen új körülményeket teremtett. Éppen ezért először is világosan meg kell értenünk, hogy mi is számít a digitális korban egészséges párkapcsolatnak.

2023. december 7., 03:00

Szerző:

Természetesen van, ami nem változott: egy kiegyensúlyozott viszony alapja még mindig a kölcsönös tisztelet, a hatékony kommunikáció, egymás érzelmi támogatása, valamint a bizalom. Az új típusú kihívások viszont hatással vannak minderre, így tisztában kell lennünk a veszélyekkel – pláne, ha szeretnénk fellépni ellenük.

Ismerjük fel a problémákat!

Az első lépés tehát, hogy ismerjük meg, milyen próbákat állít egy kapcsolat elé a digitális kor. A legegyértelműbb negatívuma, hogy a digitális eszközök által képes elterelni a pár tagjainak figyelmét akkor is, amikor ott vannak, egymás mellett. Ahelyett, hogy a szemtől szembeni interakcióra koncentrálnának, pörgetik az Instagramot vagy a Facebookot – biztosan mindenki látott már erről készült elrettentő fotókat vagy azokból gyártott mémeket.  

A figyelem lekötése által pedig az okostelefonok, tabletek és társaik a párkapcsolat szinte minden aspektusára kihatnak: csökkentik az intimitást, nehezítik a kommunikációt és eltávolíthatnak minket a másik féltől. Ugyanakkor nagyban megkönnyítik, hogy bárki mással kapcsolódjunk a közösségi oldalakon, randiappokon keresztül, ami egykettőre féltékenységhez, bizonytalansághoz vezethet.  

És ez nem minden: a közösségi média túlzott használata és a digitális eszközöktől való függés köztudottan rossz hatással van a mentális egészségre. Képes ugyanis rontani az önértékelésünket, szorongáshoz, magányosság-érzéshez,  szélsőséges esetben pedig akár depresszióhoz is vezethet. Mindez pedig a párkapcsolatunk minőségét is befolyásolja.

Jelöljünk ki határokat!

Az otthonunkon kívül ezt nem tudjuk befolyásolni, de házon belül könnyű határokat szabni a digitális eszközök használatának. Beszéljük meg, hogy milyen korlátok között éreznénk kényelmesen magunkat: kijelölhetünk helyiségeket és idősávokat is, amelyekből ezeket az eszközöket teljesen kizárjuk.  

Például: lehet az új szabályunk az, hogy vacsora közben leülünk egymással szemben, és senki nem telefonozik, csak egymásra figyelünk. Ezen kívül az is jó ötlet, ha a hálószobából kizárjuk a mindenféle elektronikai kütyüket – maximum a különböző szexuális játékszereket, például a vibrátorokat vagy az okos segédeszközöket engedjük be. Ez nemcsak a párkapcsolatunknak és a szexuális életünknek tesz jót, de a kék fény mérséklésével az alvásunk is pihentetőbb lehet.

Kommunikáljunk személyesen!

Már említettük, hogy minden kiegyensúlyozott, egészséges párkapcsolat (egyik) alapja a kommunikáció – ez pedig a mai korban fontosabb, mint valaha. Az viszont egyáltalán nem mindegy, hogy ez a kommunikáció pontosan hogyan zajlik. Mára a virtuális interakció sok esetben átveszi a személyes beszélgetések helyét, így tudatosan kell ez ellen fellépnünk. Igenis hagyjunk mindig időt az aktív hallgatásra, az empátia kifejezésére, az érzelmek megfogalmazására, egymás megértésére és az őszinte konfliktuskezelésre. Legyünk jelen, figyeljünk, törekedjünk az őszinteségre, és biztassuk erre a partnerünket is!  

Építsünk ki bizalmat és biztosítsunk átláthatóságot!

Ma, amikor mindenki tudatosan építgeti az online personáját, amikor bárki bármit hazudhat, túlozhat egy közösségi profilon vagy egy jól megfogalmazott üzenetben, amikor mindenkitől néhány kattintásra van egy új, potenciális partner, a bizalom fontosabbá vált, mint bármikor korábban. Márpedig egy párkapcsolat enélkül nem tud működni. Szerencsére ennek felépítése és megtartása nem lehetetlen, csak átláthatóan kell kommunikálnunk a szándékainkat, az elvárásainkat és a határainkat.  

Az, hogy ez a gyakorlatban hogyan működik, párkapcsolata válogatja. Vannak, akik egész egyszerűen megosztják egymással az összes jelszavukat, így a másik láthatja az üzeneteiket vagy akár a keresési előzményeiket. Akadnak azonban olyanok is, akik sokkal zárkózottabbak – még a kapcsolaton belül is. Ők valószínűleg nem szeretnék, ha a másik tudná az összes belső vágyukat, gondolatukat, például azt, hogy rákerestek a legnépszerűbb vibrátorokra a Google-ben. Kétségtelen: minden ember más és más, így másféle egyensúlyt keresnek a bizalom és a privát szféra között.

Koncentráljunk a minőségi időtöltésre!

Biztosan hallottuk már a mondást: csináljunk olyan dolgokat, amelyek közben nincs kedvünk az okostelefonunkat nézegetni. És ez egy párkapcsolatban fokozottan igaz! Tervezzünk közös élményeket, például menjünk többet színházba, moziba, kezdjünk egy közös hobbiba, például járjunk el együtt fotózni vagy kezdjünk el egy főzőtanfolyamot! De az is jó ötlet, ha néha elmegyünk együtt futni a közeli parkba, esetleg közös kirándulásokat tervezünk. A lényeg, hogy olyasmit csináljunk, amivel nemcsak párként, de egyénekként is kiszakadhatunk a digitális világból - meglátjuk, jót fog tenni!

(x)