A tüdőrák jelei a leheletből is kimutathatók
Kínai kutatók létrehoztak egy rendkívül érzékeny eszközt, amely a lehetből is képes kimutatni a tüdőrák jelenlétét.
Az ultraérzékeny monitorok, amelyet egy kínai kutatókból álló csapat fejlesztett ki, egy nap talán már rutinszerűen képesek lesznek arra, hogy kimutassák a tüdőrákot a leheletből. A prototípus készülék bebizonyította, hogy az képes pontosan kimutatni a különbséget nyolc egészséges és öt tüdőrákos ember között – számol be róla a Science Alert.
Egy vegyületet ismer fel a készülék, amely a tüdőrákot a leheletből is képes szűrni
A kínai Zhejiang Egyetem kutatói által vezetett csapat olyan készüléket alkotott, amely az izoprén nevű vegyületet keresi. Az alacsonyabb izoprénszintet a tüdőrák lehetséges indikátoraként azonosították, de ez annyira apró eltérés, amelyet nagyon nehéz mérni.
Mint a legtöbb rákos megbetegedés esetében, a tüdőrák esetében is minél korábban észlelik, annál jobbak az esélyek a hatékony kezelésre. Ezzel a technológiával most már adott a lehetőség, hogy egyszerűen, megfizethető áron, gyorsan és nem invazív módon szűrjék a betegséget.
„Munkánk nemcsak áttörést jelent az alacsony költségű, nem invazív rákszűrés terén a légzéselemzés révén, hanem az élvonalbeli gázérzékelő anyagok racionális tervezését is előmozdítja” – írják a kutatók a közzétett tanulmányukban.
A kutatók a szükséges érzékenység eléréséhez a légzésfigyelő készülékükben platina, indium, nikkel és oxigén kombinációjából készült nanolapkákat használtak. Ahogy az izoprén a nanoplazmákhoz ér, az elektronok felszabadulása mérhető módon szikrázik.
A végeredmény egy olyan érzékelő lett, amely már 2 ppb izoprénszintet is képes kimutatni – ez jelentős előrelépés a meglévő technológiához képest. A 13 vizsgált személy közül az öt rákos beteg leheletének izoprénszintje 40 ppb-nél alacsonyabb volt, míg a nyolcfős egészséges csoportban a szint meghaladta a 60 ppb értéket.
Lenyűgöző, hogy a laboratóriumi tesztek során a nanoplazmákról kiderült, hogy képesek az izoprént más vegyi anyagok közül kifejezetten azonosítani. Magasabb páratartalmú körülmények között is képesek működni, ami elengedhetetlen egy leheletmonitor esetében.
„A lehelet izoprénszintje és a tüdőrák közötti kapcsolat, valamint a különböző befolyásoló tényezők (pl. életkor, egészségi állapot) folyamatos kutatása segíthet a technológia finomításában és további forgalmazásában” – bizakodnak a kutatók.
A tüdőrák világszerte a rák okozta halálozások vezető oka – főként a dohányzás miatt –, 2020-ban mintegy 1,8 millió halálesetért volt felelős. Emellett ez az egyik olyan rákos megbetegedés, amelyet gyakran késői stádiumban fedeznek fel, amikor a kezelések kevésbé hatékonyak, így az ilyen típusú vizsgálatok különösen sürgősek.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)