A társasági élet késleltetheti a demencia kialakulását

Kutatások kimutatták, hogy az aktív társasági élet jelentős védőhatást biztosít a demencia kialakulása ellen.

2025. február 20., 14:24

Szerző:

A demencia egy súlyos neurodegeneratív betegség, amely az agy fokozatos leépülésével jár, és jelentős hatással van az érintettek életminőségére. A demencia leggyakoribb formája az Alzheimer-kór, de számos egyéb tényező is hozzájárulhat a betegség kialakulásához, például a magas vérnyomás, a cukorbetegség és az érrendszeri problémák. Az öregedés a legnagyobb rizikófaktor, de az életmódbeli tényezők is jelentős szerepet játszanak a demencia kialakulásában és progressziójában – hívja fel a figyelmet a Science Daily

A társasági élet szerepe a demencia lassításában


Kutatások kimutatták, hogy az aktív társasági élet jelentős védőhatással bír a demencia kialakulása ellen. Azok az emberek, akik rendszeresen találkoznak barátaikkal, családtagjaikkal és részt vesznek közösségi tevékenységekben, kisebb eséllyel szenvednek el szellemi hanyatlást. Egy hosszú távú tanulmány szerint azoknál, akik 60 éves korukban szinte naponta találkoztak barátaikkal, később 12%-kal kisebb eséllyel alakult ki demencia, mint azoknál, akik ritkábban jártak társaságba. 

A társasági élet többféle módon is segíthet az agy egészségének megőrzésében. Azok, akik gyakran járnak társaságba, gyakrabban használják kognitív funkcióikat, például a beszédet és az emlékezést. Ennek következtében az aktív társasági életet élők egyfajta szellemi tartalékot alakítanak ki, amely késlelteti a demencia tüneteinek megjelenését. A társasági élet továbbá segít fenntartani a mentális egészséget és jólétet, valamint azok, akik többször találkoznak barátaikkal, általában testileg is aktívabb életet élnek, ami szintén hozzájárul mind a testi, mind a szellemi egészség fenntartásához.

A társasági élet mellett számos egyéb életmódbeli tényező is hozzájárulhat a demencia kockázatának csökkentéséhez. A rendszeres testmozgás, az egészséges étrend, a dohányzás mellőzése és az alkoholfogyasztás mérséklése mind fontos szerepet játszanak az agy egészségének megőrzésében. Az omega-3 zsírsavakban gazdag ételek, például a halak és az olívaolaj, különösen előnyösek lehetnek, mivel gyulladáscsökkentő hatásuk van és támogatják az agy működését.

Bár a demencia megelőzésére egyértelmű megoldás még nem létezik, az eddigi kutatások alapján elmondható, hogy az egészséges életmód és az aktív társasági élet jelentős mértékben hozzájárulhat a betegség kialakulásának késleltetéséhez. Fontos, hogy az emberek tudatosan törekedjenek a szellemi és fizikai egészségük megőrzésére, és minél több időt töltsenek barátaikkal és családtagjaikkal.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)

 

Az egészséges öregedést számos tényező befolyásolja. Ezek közül néhányat, például a genetikát, nem tudunk befolyásolni. Mások – mint a testmozgás, az egészséges táplálkozás, a rendszeres orvoshoz járás és a mentális egészségünkre való odafigyelés – a mi kezünkben vannak.