Petíciót indítottak az aszpartám betiltásáért
Az aszpartám esetleges rákkeltő hatásairól egyre több tanulmány jelenik meg, ezért a Foodwatch nemzetközi nonprofit szervezet, a francia Rákellenes Liga és a Yuka nevű mobilalkalmazás-gyártó cég petíciót indított az aszpartám európai betiltásáért.
Az aszpartám egy mesterséges édesítőszer, amelyet számos alacsony kalóriatartalmú és cukormentes élelmiszerben és italban használnak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2023-ban az aszpartámot „az emberre nézve valószínűleg rákkeltőnek” minősítette, egyre több szervezet sürgeti az édesítőszer elleni fellépést. Európában jelenleg több mint 2500 termék tartalmaz aszpartámot, a Magyarországon megtalálható termékek közül a top50 üditő-márkákat vizsgálva derült ki, hogy a nagy márkák termékeiben megtalálható. Az 50 vizsgált italból 35 esetében találtak aszpartámot az összetevők között, de például a XIXO és a magyar HELL összes terméke már a kezdetektől fogva 100 %-ban aszpartámmentes.
Ezért veszélyes az aszpartám
Amint az a Tények összefoglalójából kiderül, az aszpartám kémiai szerkezetét tekintve két aminosavból, aszparaginsavból és fenilalaninból áll. Édesítőereje mintegy 200-szorosa a cukorénak, ezért kis mennyiségben is elegendő a kívánt édes íz eléréséhez. Ez indokolja édesítőszerként, diétás készítményekben való alkalmazását, mivel az édes íz érzete az aszpartám esetén jól közelíti a cukorét. Mivel azonban mind intenzitásában, mind hatóidejében eltér a cukor ízélményétől, ezért más mesterséges édesítőszerekkel együttesen, keverékként adják az élelmiszerekhez, hogy a cukor ízhatását minél tökéletesebben megközelítsék.
Az aszpartám jelölése az élelmiszereken az Európai Unió országaiban: E951, ezzel a kóddal csökkentett energiatartalmú vagy cukormentes édességek csomagolásán találkozhatunk legtöbbször. Ha az aszpartámot más mesterséges édesítószerrel kombinálják az ízfokozás kedvéért, akkor az E962-es számon találkozhatunk vele.
2025 februárjában a Foodwatch nemzetközi nonprofit szervezet, a francia Rákellenes Liga és a Yuka nevű mobilalkalmazás-gyártó cég petíciót indított az aszpartám európai betiltásáért. A petíciót az Európai Bizottsághoz és az uniós tagállamokhoz nyújtják be, hangsúlyozva, hogy „egy ennyi kockázattal járó adalékanyagnak nincs helye az ételeinkben és italainkban”.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)