Ez az oka, hogy a vörös róka beköltözött a nagyvárosokba

A Jazzy Rádió Business Class műsorának Dr. Heltai Miklós, a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének intézetigazgatója beszélt arról, hogy miért látunk egyre nagyobb számban vörös rókát Budapesten, és mit kell tennünk, ha találkozunk egy rókával.

2024. november 6., 13:50

Szerző:

„Évtizedes jelenség, hogy a vörös rókák a nagyvárosokban megjelennek, legfeljebb most tűnik föl, mert most már a belvárosi részekben is bent vannak ” – mondta Dr. Heltai Miklós, Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem (MATE) Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgatója, egyetemi tanár a Jazzy rádió Business Class műsorában. A róka megjelenése a városban azonban veszélyes is lehet.

Már a nagyvárosokban is szaporodik a vörös róka

Dr. Heltai Miklós arra is rávilágít, hogy vannak olyan fajok, amelyek azért költöznek be a nagyvárosokba, mert túl jól érzi magát velünk, mint például az énekesmadarak, és vannak, amelyek véletlen módon költöznek mellénk,  aztán túlélnek. A vörös róka (Vulpes vulpes) ez utóbbiak közé tartozik. Hogy miért vált feltűnővé a nagyvárosok utcáin is egyre gyakrabban tovaosonó ragadozó,  arra a professzornak egyértelmű válasza van: nem csak arról van szó, hogy alkalmanként megérkeznek és körülnéznek a nagyvárosokban a rókák, hanem hogy valóban városlakóvá válik ez a faj is.

„Különösen a budai részeken, ott kifejezetten üres telkek is vannak mind a mai napig, amelyeknek a kinézete egyébként olyan, mint egy erdő, és tökéletes búvóhelyet biztosítanak” – hívja fel a figyelmet a professzor.

Nem minden róka veszett, ami a közelünkbe merészkedik, de azért nem árt óvatosnak lenni

Gyerekkorunkban azt tanultuk, hogy a ha a róka a közelünkbe merészkedik, azzal vigyázni kell, mert valószínűleg veszett. Dr. Heltai Miklós szerint ez az állítás már nem egészen igaz, mivel a róka az élőhelyének szűkülése miatt, mintegy kényszerválasztásként költözik be a nagyvárosokba, másfelől Magyarország veszettségi vakcinázottsága kiemelkedően jó.

„Magyarország veszettségmentesnek tekinthető, és ez különösen igaz a dunántúli és a középső országrészekre az elmúlt néhány évben, meg talán idén is a keleti határrészek mellett volt egy-két pozitív eset, köszönhetően a veszettség elleni mobilizálási programnak. Tehát nagy biztonsággal azt lehet mondani, hogy ezek az egyedek nem veszettek, és nem azért vannak bent a városban” – mondja a szakember, hozzátéve, hogy a rókák a túlélői a városnak, vagyis mindent megtesznek a túlélés érdekében. A legutóbbi befogási adatokból az is kiderül, hogy vannak kölykök is városban, tehát a ravaszdi már szaporodik is a városban.

A háziállatokra nagyon veszélyes a róka, különösen a macskák vannak veszélyben

„A róka, ha tudja, a macskát megfogja és megeszi. Tehát alapvetően akár tápláléknak is tudja tekinteni. Ráadásul a háziállataink állatorvosi felügyelet alatt vannak, a macskák is, meg a kutyák is, a róka pedig nem. Tehát mindent el kell kerülni, hogy ezek a fajok ne találkozzanak egymással” – utal a szakember arra, hogy a róka a háziállatokra veszélyes betegséget is terjeszthet.

A teljes beszélgetést a Jazzy rádió honlapján lehet meghallgatni:

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Ralphs_Fotos via Pixabay)

Az elvitetett falevél hiányzik a kertből, mert nem lesz, ami megkösse a nedvességet, elveszíti a tlajas a szerves tápanyagtartalmát, amit azután súlyos összegekért vásárolt, trágyával vagy humusszal pótlunk vissza, ráadásul lenullázuk a kert karbonraktárát is.