Kiderült, mi a károsabb: vegán étrend vagy húst hússal?
Összemérték a különböző étrendek környezeti hatásait az Oxfordi Egyetem kutatói. Egyértelmű eredmények születtek.
Ötvenötezer ember táplálkozási adatait vizsgálták a kutatók 12 hónapon keresztül, és öt szempont – az üvegházhatású gázok kibocsátása, a területfelhasználás, a vízfelhasználás, a vízszennyezés és a biodiverzitás csökkenése – alapján osztályozták az elfogyasztott ételek és italok környezetre gyakorolt hatásait.
Az Oxfordi Egyetem kutatói hat csoportba sorolta az alanyokat: vegán, vegetáriánus, halevő, továbbá alacsony, közepes vagy magas húsmennyiséget fogyasztók csoportjába. A kapott adatokat végül összekapcsolták 57 000 élelmiszer környezeti hatásainak adataival, figyelembe véve azt is, hogy az adott élelmiszert hol és hogyan dolgozták fel.
A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a legkevésbé fenntartható vegán étrend környezeti hatásai is kedvezőbbek, mint a legfenntarthatóbb húsalapú étrendé – ismerteti a HVG.
Minél több állati élelmiszert tartalmaz egy étrend, annál nagyobb a környezeti hatása, egyes esetekben akár 100-szor is nagyobb hatást gyakorolhat a környezetre, mint a növényi alternatívája.
A legangyobb különbségek a sok húst fogyasztók és a vegánok között voltak. A növényi étrendet folytatók étrendje a sok húst fogyasztók üvegházhatású gázkibocsátásának mindössze 25 százalékát teszi ki.
A hús előállításához sokkal több foldre van szükség, amely hozzájárul az erdőirtáshoz – kevesebb fa, kevesebb megkötött szén-dioxid.
A The Conversation magazinban a kutatást összegző tudósok azt írják, már az alacsony hústartalmú étrend is lényegesen jobb környezeti szempontból, mintha az étrendünk szinte minden eleme húsból állna.
Étkezésünk felel a globálisan az üvegházhatású gázok kibocsátásának nagyjából a 30 százalékáért, az édesvízhasználat 70 százalékáért, és az édesvízszennyezés 78 százalékáért.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pexels/Alena Koval.)