Kannibál kígyó él hazánkban

A legújabb kutatások szerint a Magyarországon honos rézsikló kígyó elsősorban gyíkokkal táplálkozik, és noha nem veti meg a kígyókat sem, nem jelent veszélyt a veszélyeztetett rákosi vipera állományára.

2025. április 4., 13:00

Szerző:

A rézsikló (Coronella austriaca) Magyarországon gyakori kígyófaj, amelynek táplálkozási szokásait eddig kevéssé ismertük. Egy friss tanulmány célja az volt, hogy feltárja e kígyó étrendjét és élőhelyválasztását, különös tekintettel arra, hogy veszélyt jelenthet-e a ritka és veszélyeztetett rákosi vipera (Vipera ursinii rakosiensis) populációjára – számol be róla az Index.

A rézsikló kannibalizmusának hatása a rákosi vipera populációra

A kutatók a Kiskunságban gyűjtöttek be rézsikló példányokat, majd ürülékmintáik elemzésével azonosították a zsákmányállatok maradványait. Az elemzések kimutatták, hogy a rézsiklók étrendjének 65%-át gyíkok, például zöld, fürge és homoki gyíkok teszik ki. A kifejlett egyedek olykor kisemlősöket is fogyasztanak, míg a fiatal példányok főként rovarokkal, például szöcskékkel táplálkoznak. Más kígyók maradványai csupán 2,5%-ban fordultak elő a mintákban, és egy esetben kannibalizmusra utaló jeleket is találtak, amikor egy kifejlett hím egy fiatalabb rézsiklót fogyasztott el.

Fontos megállapítás, hogy a vizsgálatok során nem találtak rákosi vipera maradványokat a rézsiklók táplálékában, ami arra utal, hogy a rézsikló nem jelent közvetlen veszélyt a vipera populációjára. Ez különösen jelentős, tekintve, hogy a rákosi vipera Magyarország egyik legveszélyeztetettebb kígyófaja.

Annak ellenére, hogy a rézsikló nem veszélyezteti a rákosi viperát, maga is számos fenyegetéssel néz szembe. A közúti forgalom és az emberi tudatlanság jelentős veszélyt jelent számára, mivel a viperákra emlékeztető megjelenése miatt gyakran összetévesztik mérges kígyókkal, és emiatt elpusztítják őket. Fontos hangsúlyozni, hogy a rézsikló teljesen ártalmatlan az emberre, és természetvédelmi értéke 50 ezer forint.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Wikipédia)