Videón a megdöbbentő állapotok: csak víztócsák maradtak a Kakasszéki-tavakból

Az országos aszálynak a Kakasszéki-tavak is áldozatul estek. 

2024. szeptember 2., 14:22

Szerző:

A tomboló forróság következétben bekövetkező aszály szörnyű hatással volt a Kakasszéki szanatóriumtól a Gyopárosi tavakig húzódó, mintegy 2 és fél kilométer hosszan elnyúló Kakasszéki-tavakra, amiből mostanra gyakorlatilag teljesen eltűnt a víz – írja az Időkép.

Segíteni az eső 

Az Orosháza mellett fekvő tavaknál már csak egy-két víztócsa emlékeztet arra, hogy ott legalább 50-60 centiméteres összefüggő víznek kellene állnia ott. A tó kiszáradása persze az élővilágra is sokkoló hatással volt, hiszen sok hal, hüllő és kétéltű elpusztult, lassan pedig eltűnnek a madarak, valamint az itt élő gerincesek is továbbálltak. A tó helyzetén egy hosszabb, esős időszak segítene, erre azonban egyelőre nem sok az esély, a Hungaromet előrejelzése szerint ez elkövetkezendő napokban marad a pusztító kánikula.

A nagyobb tavakra is hatással van az aszály

Az aszály a nagyobb tavainkra is hatással van, ahogyan arról lapunk is beszámolt extrém magas hőmérsékletű a Balaton és a Velencei-tó, míg a vízszintjük kritikusan alacsony. A Balaton Siófoknál 24.5, a Velencei-tó Agárdnál 26 fokos volt a napokban. A Velencei-tó vízszintje már jó ideje a „kritikusnak" tekintett 120 centi alatt van, az agárdi vízmérce a legfrissebb, augusztus 27-i mérése során már csak 94 centit mutatott. A Balaton felső szabályozási szintje 120 centiméter, most az átlag vízmérce 93 centiméter. 

Bajban vannak a folyók is

Amint azt portálunk is megírta a Tisza vízszintje annyira alacsony, lényegében át lehet kelni rajta gyalog. A folyó vízszintje két éve nem volt ennyire alacsony, az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (JRC) júliusi, meteorológiai és műholdas adatokra alapozott, szántóföldi kultúrákra vonatkozó elemzése szerint pedig a jövőben sem sok jó vár ránk. Az elemzés arra is felhívja a figyelmet, hogy a meteorológiai aszály (a csapadékhiány) a korábban hasonlóan enyhe téllel és forró nyárral levonuló években hidrológiai aszállyal párosult, azaz a folyók vízhozama elmaradt a szokásostól. Ugyanez tapasztalható a mostani aszály idején is: Magyarország folyóin 2017 óta nem vonult le nagyobb árhullám, 2022-ben legfeljebb közepes vízállás volt mérhető, míg júliusra a negatív vízszintrekordok dőltek meg. A szakemberek állítása szerint az idei aszály különösen súlyos, ami valóban katasztrófához vezethet. 

(Kiemelt kép forrása Kirándulások Időjárás YouTube videorészlet)

 

 

Idén nyáron a tartós hőség és az aszályos időjárás nem csak a mezőgazdaságban okozott komoly gondokat. Magyarország vízei is megsínylették az extrém szárazságot. A Bakony csodálatos szépségű patakja, a Cuha-patak sem csörgedezik már.

A komposztálás során a szerves hulladékot gyűjtjük össze, és olyan módon kezeljük, hogy elősegítsük a biológiai lebomlásukat. Komposztálni nem bonyoltult, de néhány fontos szabályt érdemes szem előtt tartani.