Veszélyes herpeszvírus terjed egy magyar folyóban
Jelentős mértékű halpusztulás figyelhető meg az utóbbi napokban a Cibakházi-Holt-Tisza területén, melynek hátterében egy ötödik generációs herpesz vírus áll.
Az utóbbi napokban a Cibakházi-Holt-Tisza területén jelentős halpusztulás volt megfigyelhető, amely 99 százalékban ezüstkárászokat érintett. Mint kiderült, ezért a folyó vizében lévő herpeszvírus felelős – írja cikkében az Agroinform.
A lap szerint az előzetes adatok alapján megállapítható, hogy a halpusztulásnak nem vízminőségi okai voltak, hanem egy ötödik generációs herpesz vírus áll a háttérben, melynek korábbi mutációi a 2010 és 2020 közötti évtizedben már több alkalommal is okoztak a jelenlegihez hasonló, illetve azt meghaladó mértékű halpusztulást. A vírus fajspecifikus, szinte kizárólag az ezüstkárász többnyire közepes méretű egyedeit támadja, de elszórtan más halfajok közül is szedhet áldozatokat.
A halpusztulásról a Cibakházi Vegyesüzemi Horgász Egyesület tájékoztatta a Halgazdálkodási Hatóságot. A cibakházi szakaszon végzett haltetemek begyűjtése során frissen elhullott halat nem találtak, azonban dr. Gorda Sándor halászati szakmérnök tájékoztatása szerint a vírus kártétele akár több hullámban is jelentkezhet a nyár hátralévő részében.
Nem újdonság idén a halpusztulás
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, nagy testű harcsák és amurok, legyengült, „csont és bőr” pontyok, ezüstkárászok és süllők hullottak el év elején a Pátkai-víztározóban, melyről Urfi Tamás, a Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetségének (Hofesz) ügyvezetője számolt be. Véleménye szerint igen összetett probléma idézte elő a szerencsétlenséget, azaz a halpusztulást.
Az előzmények között említette, hogy tavaly december 19-én a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Kdtvizig) megkezdte az akkor 103 centiméteres Velencei-tó vízpótlását a Pátkai- és a Zámolyi-víztározókban található, arra felhasználható mennyiséggel. A Velencei-tó vízszintje ütemesen növekedett is, a Pátkai-víztározón azonban mindössze 1 centiméteres csökkenést mértek: 435-ről 434-re mozdult a vízmérce. A Pátkai-víztározóban tapasztalható halpusztulásról már a vízpótlás elindulásának első napján beszélt a Pecaverzumnak a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) Velencei-tavi Kirendeltségének vezetője, Pálinkás Imre.
Urfi Tamás szerint Magyarországon „négy éve aszály van. A halak fizikuma, egészségi állapota leromlott. Pusztul a harcsa, az amur, a ponty, a kárász, a süllő. Minden pusztult. Négy éve nincs táplálék ebben a tóban”. Valamennyit tudtak menteni, de nagy a víz, ezért a helyzet „jelenleg menthetetlen. Elmondtunk mindent, hogy mikor, hogyan tudunk halászni, senki nem foglalkozik vele. Konkrétan az a fontos, hogy a Velencei-tóban ne legyen algavirágzás. Az, hogy itt megdöglik több tíz tonna hal, az senkit sem érdekel” – fogalmazott a szakember.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Patrick Pleul/dpa)