Halhorror Pátkán – tömeges a pusztulás

A Velencei-tó vízpótlását megelőző napokban tömeges halpusztulást tapasztaltak a Pátkai-víztározóban, az okok összetettek és lehangolóak.

2024. január 2., 17:22

Szerző:

Nagy testű harcsák és amurok, legyengült, „csont és bőr” pontyok, ezüstkárászok és süllők hullottak el, közölte a drámai hírt Urfi Tamás, a Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetségének (Hofesz) ügyvezetője a pecaverzum.hu megkeresésére. Véleménye szerint igen összetett probléma idézte elő a szerencsétlenséget.

Az előzmények között említi a portál, hogy december 19-én a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Kdtvizig) megkezdte az akkor 103 centiméteres Velencei-tó vízpótlását a Pátkai- és a Zámolyi-víztározókban található, arra felhasználható mennyiséggel.

A Velencei-tó vízszintje azóta ütemesen növekszik, a Pátkai-víztározón azonban mindössze egy centiméteres csökkenést mértek: 435-ről 434-re mozdult a vízmérce. A Pátkai-víztározóban tapasztalható halpusztulásról már a vízpótlás elindulásának első napján beszélt a Pecaverzumnak a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) Velencei-tavi Kirendeltségének vezetője, Pálinkás Imre.

Urfi Tamás hozzátette: „négy éve aszály van. A halak fizikuma, egészségi állapota leromlott. Pusztul a harcsa, az amur, a ponty, a kárász, a süllő. Minden pusztult. Négy éve nincs táplálék ebben a tóban”. Valamennyit tudtak menteni, de nagy a víz, ezért a helyzet „jelenleg menthetetlen. Elmondtunk mindent, hogy mikor, hogyan tudunk halászni, senki nem foglalkozik vele. Konkrétan az a fontos, hogy a Velencei-tóban ne legyen algavirágzás. Az, hogy itt megdöglik több tíz tonna hal, az senkit sem érdekel” – fogalmazott a szakember. 

Urfi Tamás szerint a harcsák megfulladtak, a halak kopoltyúfedője az ostoros vagy barna alga miatt teljesen eltömődött. „Nagyon sok elpusztult, de biztosan nem az összes. 8-10 éve történt hasonló, az alga elfedi a harcsa kopoltyúját, ami miatt megfullad, majd elindul a kopoltyú rothadása is”. Hozzátette: „a tározó mederterében semmilyen táplálék nincsen, négy éve ütik-verik a halakat a kormoránok, a sirályok, a gémek. Meg kell nézni a halakat: tiszta vér a pikkelyük, nincs rajta nyálkaréteg”.

A helyzetet nehezíti, hogy ugyan az illetékes kormányhivataltól a Hofesz megkapta a halászati engedélyt, a munkát mégsem tudják elkezdeni a Pátkai-víztározó magas vízállása miatt.

„Mindenki bedugta a fejét a homokba. Mi elmondtuk, hogyan lehetne a legtöbb halat megmenteni. Ezzel a környezetvédők abszolút nem foglalkoztak, nekik az a lényeg, hogy a madár tudjon szaporodni, jól érezze magát fent, a Csíkvarsai-réten, jó legyen az algatartalom a Velencei-tóban, de hogy itt van több tíz tonna hal, az nem számít senkinek. A természetvédők nem engedik, hogy a Csíkvarsai-réten 600 hektáron álló 30-40 centiméternyi víz lefolyjon. Ki lehet számolni, hogy több víz áll fönt nagyjából, mint ami a Pátkai-víztározóban van” – sorolta a környezeti vészhelyzetet Urfi Tamás, a Hofesz ügyvezetője.

(Kiemelt kép illusztráció. Forrás: N: Patrick Pleul/dpa)