Megjelent a horgászmaffia, ezekre a halakra utaznak most

Egyre nagyobb problémát jelent a horgászmaffia, akik most ezeket a halakat próbálják minél nagyobb arányban kifogni.

2025. március 31., 13:41

Szerző:

A Pénzcentrum írta meg még február végén, hogy maffiaszerű módszerekkel működik az illegális halászat a Ráckevei-Soroksári Duna-ágon. Ezt a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség vezetője mondta, aki egyben hivatásos halőr is. Egy TikTok-videóban arról is beszélt, hogy melyek azok a halak, amelyek a legkelendőbbek.

Ezekre a halakra utazik a horgászmaffia

A lap cikkéből kiderül, hogy Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség vezetője egy TikTok-videóban beszélt arról, hogy milyen módszerekkel próbálkoznak az orvhorgászok. Elmondta, hogy a pontyok és harcsák feketepiaci kereskedelme komoly problémát jelent, eközben az orvhorgászok egyre szervezettebb módszerekkel dolgoznak, emiatt nehéz is felderíteni a tevékenységüket.

„Maffia módszerekkel működtetik a hallopást”

– a szakember az RSD-n tapasztalható visszaélésekről beszél. Azt mondja, 2024-ben a kb. 40-50 ezer horgász közül valamivel több mint 400 esetben kellett intézkedniük.

„Pontyok esetében általában a 15-20 kiló feletti hal, ami úgymond feketepiac-képes, tehát maszek tavakba, feketepiaci-áron el lehetne adni”

– mondta a halőr. Hozzátette, hogy pontosan ezekkel az orvhorgászokkal szemben van nehéz dolguk, mivel jellemzően maffiamódszerekkel dolgoznak.

A pontyok mellett további problémát jelent a harcsák téli megfogása. Nem véletlen, hogy sok helyen tilalmat vezetnek be a hal téli elvitelére. Ilyenkor a harcsa alig eszik, és több társával összegyűlve telelnek.

Ezeket a halakat tilos kifogni

Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy március 3-án 0 órakor négy halfaj esetében lépett életbe a tilalom: a balin, sügér, süllő és a kősüllő. A felsorolt halakat már mérettől függetlenül tilos megtartani. A tilalom egészen április 30-ig tart a balin, sügér, süllő esetében, a kősüllőnél csak június 27-én jár le.

A halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM rendeletben foglaltak szerint, ha az első nap szombatra vagy pihenőnapra esik, a tilalom az azt követő munkanapon lép érvénybe. Abban az esetben, ha a tilalmi idő utolsó napja szombatra vagy pihenőnapra esik, tilalom a közvetlenül megelőző munkanapon végződik. A tilalmi időszakok mindig 0 órakor kezdődnek, és mindig az adott napon 24 óráig tartanak.

Jelenleg hat halfaj áll védelem alatt: a sebes pisztráng tilalmi ideje október elsején kezdődött, és március 31-én ér véget, a csukáé pedig február 3-tól március 28-ig tart. Január elsején egységes szabályokat vezettek be a Dunára, a Tiszára és a Tisza-tóra. Az egyik újdonság, hogy mindhárom vízterületen a vermelő harcsák védelme érdekében december 1-jétől február végéig a fajra teljes elviteli tilalom vonatkozik. Ezzel az országos tilalmat egészítették ki, amely május 2-től június 14-ig tart ebben az évben.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)