Ezért pusztul el a fenyő a kertben

Egyre több kerttulajdonos szembesül azzal, hogy a fenyő, amit elültetett, egyik pillanatról a másikra elpusztul.

2024. augusztus 27., 11:55

Szerző:

Egyre több magyar kertben figyelhetjük meg, hogy egy-egy fenyő, amely évtizedekig díszítette a kertet, hirtelen elhal vagy lassan elpusztul – írja cikkében a Sokszínű Vidék. A jelenségnek több oka is lehet, a következőkben ezeket vesszük sorra.

Éghajlatváltozás, a fenyő igazi gyilkosa

Az éghajlatváltozás az egyik legjelentősebb tényező, amely hozzájárul a fenyők pusztulásához Magyarországon. Az utóbbi években ugyanis az időjárás egyre melegebb és szárazabb, ami különösen megterheli a fenyőfákat. A fenyők természetüknél fogva inkább a hűvösebb, nedvesebb klímát kedvelik, és nehezen alkalmazkodnak a hosszú száraz időszakokhoz. A talaj víztartalmának csökkenése gyengíti a fenyő gyökérzetét, ami végül a fa kiszáradásához és pusztulásához vezethet.

A fenyőpusztító kártevők

A kártevők és a különféle betegségek is nagy szerepet játszanak a fenyők kipusztulásában. Ezek közül az egyik legkártékonyabb élőlény a fenyőrontó fonálféreg, mely invazív fajként súlyos károkat okozhat a fenyőkben. A fonálféreg a fa edénynyalábjaiban telepedik meg, ahol akadályozza a víz- és tápanyagfelvételt, ami a fa elhalását eredményezheti. A fertőzés gyakran gyorsan terjed, és a fa néhány hónapon belül teljesen elpusztulhat.

A másik fenyőgengszter a fenyőszú, mely egyre gyakrabban tűnik fel a magyar erdőkben és kertekben. Ezek a rovarok szintén a fenyőben, pontosabban a fa kérge alatt találhatók meg, ahol petéket raknak, és a lárvák táplálkozásukkal károsítják a fa szállítószöveteit. Ez súlyosan gyengíti a fenyőket, és akár halálhoz is vezethet, különösen akkor, ha a fák már eleve stresszesek vagy legyengültek.

A helytelen ültetés és a fenyő

A fenyők pusztulásának oka sokszor nem a fenti problémákban, hanem már magában a növény nem megfelelő ültetésében vagy a téves gondozásban keresendő. Amit ennek kapcsán tudni érdemes, hogy a fenyőfák általában a savas, jó vízelvezetésű talajokat kedvelik, így ha olyan helyre ültetik őket, ahol a talaj túl kötött, meszes vagy vizes, akkor nem fejlődnek megfelelően, és érzékenyebbé válnak a betegségekre és a kártevőkre. A fenyők emellett érzékenyek a túl mély ültetésre is, mert ilyenkor nem tudnak megfelelően lélegezni, és a gyökerek rothadni kezdenek, ami szintén a fa pusztulásához vezethet. 

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: JillWellington / Pixabay)