Vörös lidérceket fotóztak
Még alig tudnak valamit a furcsa, igen rövid ideig tartó légköri jelenségekről, amelyek viharfelhők felett villannak fel az éjszakai égen.
A vörös lidérceknek nevezett jelenségek viharközpontok felett jelennek meg egy-egy töredékmásodpercig. Az alábbi felvételt Thomas Ashcraft rögzítette március 30-án az oklahomai Woodward (USA) közelében. A két rózsaszínes alakzat balra a két lidérc, amelyek egy éjfél után lecsapó, igen nagy erejű villámkisüléskor keletkeztek - írja az
origo.A vörös lidércekről még keveset tudnak a szakemberek. A Légköroptika.hu honlap leírása szerint nagy méretű, gyenge fényű, vörös színű felvillanások, amelyek zivatarfelhő felett alakulnak ki. A jelenség függőleges kiterjedésű, szálas szerkezetű, gomba vagy medúza alakjára hasonlító felfénylés. Magassága akár 70 kilométer is lehet, alja 20-30 kilométeren, teteje 90-95 kilométeres magasságban látható. Élettartama igen rövid, mindössze néhány milliszekundum, ezért észlelése igen nehéz.
1989-ben fedezték fel őket, és azóta számos más hasonló jelenséggel együtt a légkörfizikai kutatások egyik legizgalmasabb területét jelentik. Kapcsolatba hozták őket a földi gammasugár-felvillanásokkal is. A kutatók szerint ezért ezek a természetes eredetű jelenségek magyarázhatják az UFO-nak tartott észlelések egy részét.
A jelenséget Magyarországon is vizsgálják: az MTA soproni Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézete 2003-ban kapcsolódott be a kutatásukba.