Veszélyes párosítás: sose vegyen be gyógyszert gyümölcslével!

Vigyázat, a narancs-, a grépfrút- az alma- és az ananászlé megváltoztathatja a gyógyszerek felszívódását, csökkentve vagy növelve azok hatását, és ez komolyan árthat egészségünknek!

2008. augusztus 29., 15:12

Különösen nyáron fogyasztjuk szívesen a szomjoltó és vitamindús gyümölcsléket, és rémálmunkban sem jutna eszünkbe, hogy ezek az ártalmatlan italok bizonyos orvosságok hatóanyagaival interakcióba lépve kellemetlen meglepetéseket okozhatnak.

Elég például egy pohárnyi az előbb felsorolt levekből, és néhány életmentő gyógyszer rosszul vagy alig szívódik fel, tehát hatást sem tud kifejteni – állítja a la Repubblica című lap angol és amerikai kutatásokra hivatkozva.

A grépfrútot avagy citrancsot már régebben is a vádlottak padjára ültették, azzal gyanúsították, hogy szinte már a mérgező szintig emeli némely szívritmus-szabályzó, antibiotikum, szorongásoldó, sztatin (vérzsíroldó), allergiaellenes vagy kemoterápiás szer hatását.

Ne becsüljük le ezt a veszélyt, és ügyeljünk arra, mit iszunk, amikor kezelés alatt állunk – figyelmeztetett már két évvel ezelőtt egy körlevélben az olasz gyógyszerellenőrző hivatal. Különösen azok legyenek résen, akik diazepam (nyugtató), progeszteron (hormon), metadon (heroinpótló), sildenafil (Viagra) vagy carbamazepin (epilepsziaellenes szer) hatóanyagú orvosságot szednek. A grépfrútban található naringin ugyanis gátolja ezen vegyületek egyik enzimjét, így nem szívódnak fel.

Allergiaellenes szert adtak be három kísérleti csoportnak: az első grépfrútlével, a második naringin tartalmú vízzel, a harmadik viszont tiszta vízzel vette be – magyarázta David Bailey londoni professzor a kísérletet. Az eredmény: az első két csoportnál a hatóanyagnak csak a fele szívódott fel, és ez bizony nem volt elég az allergiás roham leküzdéséhez.

A grépfrútot később több gyümölcs is követte a vádlottak padján, a kutatók szerint a narancs- és az almalé is bűnös. A veszélyeztetett hatóanyagok listája pedig egyre nő, szerepel benne például az etopozid (rákellenes szer), több bétablokkoló (szívgyógyszerek) és antibiotikum.

-- Ez a veszély már egy ideje ismert, és jelölni kell a gyógyszer használati utasításán – nyilatkozta Michele Carruba, a Milánói Egyetem tanszékvezetője, aki azt tancsácsolja, hogy már csak ezért is mindig gondosan olvassuk el a kísérőszöveget.