Vari született a Nyíregyházi Állatparkban

A makik családjához tartozó vari (Varecia variegata) majom született a Nyíregyházi Állatparkban.

2017. június 5., 15:43

A fekete-fehér színű, hím ivarú kölyök száz nap vemhesség után jött világra. A most kéthónapos utód már a kifutóval ismerkedik, így a látogatók is megtekinthetik a játékos makit - közölte Révészné Petró Zsuzsa, a park osztályvezetője, szóvivője hétfőn az MTI-vel.

Fotó: MTI/Balázs Attila

A vari tenyészpár a fajmegmentési program keretében 2013-ban Lengyelországból és Franciaországból érkezett a sóstógyógyfürdői állatkertbe, a kölyök az első közös utódjuk. Eleinte az anya sokat tartózkodott kölyke mellett, most már azonban inkább a kölyök követi és hívja játékra szüleit. A kis vari a felnőttekhez hasonló ügyességgel mozog, ugrál és csimpaszkodik az ágak között, és - bár részben még anyatejjel táplálkozik - már édes lédús gyümölcsféléket is elfogyasztja.

A vari a legnagyobb termetű makifaj. A többi félmajomtól eltérően az anya nem hordozza a testén utódját, hanem a saját maga építette fészekben hozza világra fejletlen kölykét és visszajár hozzá a fészekbe. A család kommunikációjában a hangjelzések a legfontosabbak: olyan harsogó kiáltásuk van, mint egy horrorfilm hangeffektusainak.

A különleges fajnevet a bennszülöttek adták nekik. Napimádó szent állatnak, vari candanasnak nevezték őket, mivel előszeretettel sütkéreznek úgy, hogy arcukat a nap felé fordítják. Szent állat mivoltuk évszázadokig védelmet nyújtott nekik élőhelyükön, ám a civilizáció megszüntette ezt a védettséget. Az orvvadászat és élőhelyeik erőteljes csökkenése miatt állományuk napjainkban is folyamatosan zsugorodik, ezért a fajt a Természetvédelmi Világszövetség súlyosan veszélyeztetettnek nyilvánította.