Valami nagyon fura történik ezzel a bolygóval
Japán és amerikai kutatók a csillagászat történelmében első ízben fedeztek fel egy olyan bolygót, amely ellentétesen kering saját csillaga forgásirányával - írja csütörtökön a japán sajtó.
A felfedezést a Hawaii-szigeteken található Subaru nagy teljesítményű távcső tette lehetővé. A japán nemzeti űrkutatási hivatal és a massachusettsi műszaki egyetem kutatói együtt vizsgálták vele a Földtől közel, a Hattyú csillagkép irányában található bolygót, amely méreteiben 1,4-szerese a Jupiternek, és egy olyan csillag körül forog, amely 1,8-szor nagyobb a Napnál.
A megfigyelések során kiderült, hogy a bolygó keringési iránya ellentétese a csillag tengelykörüli forgásirányával – írta az MTI.
Ezt a jelenséget most figyelték meg első ízben. Korábban természetesnek vélték azt, hogy a bolygók ugyanabban az irányban keringenek a csillagok körül, mint a csillagok saját tengelyük körül, tekintette arra, hogy ezek az égitestek ugyanabból a gázhalmazból alakultak ki. Ugyanakkor az elméleti számítások már korábban is arra utaltak, hogy ezt nem lehet általános szabálynak tekinteni, mivel az égitestek mozgását más tényezők is befolyásolhatják. A mostani felfedezés a gyakorlatban igazolta az elméletet.
Narita Norio, a kutatócsoport vezetője úgy véli, hogy a kollégái által felfedezett bolygó ellentétes mozgását egy közelben található, különösen nagy méretű bolygó gravitációs tere okozza. A kutatócsoport tagjai most ezt a gigantikus bolygót akarjak megtalálni a Subaru távcső segítségével, hogy megerősítsék az elméletüket.