Üstökösnéző utat kínál egy német légitársaság
Üstökösnézőbe visz repülőgépen 88 utast egy német légitársaság: a járat március 16-án 11 ezer méteres magasságban repked majd ide-oda, hogy az utasok kedvükre csodálhassák a Pan-STARRS nevű üstököst. Ehhez hasonló légi jelenség legutóbb 1997-ben volt, akkor a Hale-Bopp nevű üstökösnek köszönhetően. A Pan-STARRS a héten jutott legközelebb a Földhöz, 161 millió kilométeren belülre.
Csütörtöktől az északi félteke égboltjának szemlélői is láthatják, a déli félteke églesői azonban már hetek óta gyönyörködhetnek benne.
A repülő közönséges utasszállító gép – egy Boeing 737-700-as –, amely nem emelkedik rendkívüli magasságba, hanem a szokásos szinten marad. A gép 144 férőhelyes, de a bonni Eclipse Travel csakis az ablakok melletti helyekre árult jegyet 359-509 euróért. A kétórás légi útnak az ad értelmet, hogy az üstökös láthatósága független lesz a felhőzettől, és hogy a magasban vékonyabb és tisztább a légréteg, ennél fogva jobb minőségű a látvány, mint a Földről, még akkor is, ha tökéletesen derült az égbolt.
Az ásványok, kő- és jégdarabok alkotta üstökösökről úgy tartják, hogy a Naprendszer mintegy 4,5 milliárd évvel ezelőtti keletkezésének idejéből visszamaradt égitestek. Az üstökösök a Nap körül keringenek, és ha túlságosan közel kerülnek hozzá, anyaguk fokozottan párologni kezd. Az égitestből kiáramló részecskesugárzás az elpárolgott gáz- és poranyagot „elfújja”, és így keletkezik az üstökös csóvája a Nappal ellentétes irányban.
Az év leglátványosabb csillagászati eseménye azonban a novemberben érkező C/2012 S1 (ISON) üstökös lesz, amely – ha a Nap nem pusztítja el – a feltételezések szerint teliholdként fog ragyogni az égbolton. Az ISON-üstököst két amatőr csillagász fedezte fel tavaly Oroszországban, tudósít a távirati iroda.