Tömegessé válhat a tű nélküli oltás
A TEDGlobal új technológiákat bemutató konferencián bemutattak egy olyan oltótapaszt, amely amellett, hogy helyettesíti az injekciós tűket, olcsóbb és biztosabb oltási módszert kínál a hagyományos módszerhez képest.
Mark Kendall professzor, a nanotapasz feltalálója előadásában elmondta, a tűmentes oltási forma világszerte forradalmasíthatja a betegségmegelőzést.
Az injekciós tűt 1853-ban, Edinburgh városában szabadalmaztatta feltalálója, Alexander Wood. „Az akkori szabadalom leírása majdnem teljesen azonos a ma használt tűkével. Ez egy 160 éves technológia" – mondta Kendall. Ideje már, hogy frissítsünk rajta kicsit – tette hozzá.
A nanotapasz a bőr immunsejtjein keresztül tanítja meg a szervezetet a betegségek elleni védekezésre. Ez esetenként jóval hatékonyabb lehet annál, mint amikor – ahogyan az a hagyományos módszernél történik – az izmokból indul a védekezés.
Az új technológia a jelenleg szükséges oltóanyag mennyiségének egy százalékával biztosít védelmet, vagyis az oltás, amely eddig 10 dollárba került fejenként, már csak 10 cent költséggel jár – írja a hirado.hu.
Az újításnak nem ez az egyetlen pozitívuma. A folyékony oltóanyagok döntő többsége folyamatos hűtést igényel szavatosságának megőrzéséhez, az egyébként gyógyítható betegségek által legsúlyosabban érintett Afrikában emiatt az oltóanyagok fele tönkremegy, mire a betegek megkapják. A tapasz ellenben szobahőmérsékleten (23 Celsius-fok) egy évig is hatékony marad. A professzor utóbbi bejelentése tapsvihart váltott ki az előadást hallgató szakemberekből.
A Brit Immunológusok Társasága nevében nyilatkozó Diane Williamson azonban óvatosságra int. „Ez az újítás reményt ad az egyszerű és tömeges betegségmegelőzésre, csakhogy a bőrön keresztül felszívódó hatóanyagok esetében fontos tényező az átviteli idő és a vakcina célba érésének biztosítása. Ezenkívül meg kell vizsgálni az esetleges tolerancia kialakulásának veszélyét is. Ha ezekre a lehetséges problémákra megnyugtató válasz születik, akkor ez az eljárás valóban felválthatja a hagyományos, tűs oltásokat” – mondta Williamson.
A nanotapasz széles körű tesztelésére Pápua Új-Guinea kínálkozik, ahol már régóta küzdenek oltóanyaghiánnyal. Az országban egyébként rendkívül elterjedt a HPV vírus is, amely méhnyakrák kialakulásához vezethet.