Teniszkönyök: fájdalmas, de megelőzhető
A teniszkönyök ugyan fájdalmas sérülés, de kialakulása könnyen megelőzhető egyszerű nyújtó és bemelegítő gyakorlatok rendszeres elvégzésével – mondta el a 168 Óra Praxis rovatának Dr. Moravcsik Bence Balázs ortopéd traumatológus szakorvos.
A szakorvos elmondta: a teniszkönyök nem más, mint a köznapi elnevezése a kéz és az ujjak hátrafelé feszítésekor jelentkező hirtelen vagy fokozatosan kezdődő éles fájdalomnak a könyök külső oldalán. A fájdalom a feszítő izmokba sugárzik, terhelésre fokozódik, nehézséget okoz a tárgyak megfogása. Az sem kizárt, hogy a fájdalom a kar nyugalmi állapotában is előfordul.
Ha panaszaink esetén teniszkönyökre gyanakszunk, a kivizsgálást minden esetben bízzuk ortopéd szakorvosra.
A teniszkönyök kezelése a fájdalmas terület jegelésével, speciális rögzítő használatával, fájdalomcsillapító gyógyszerek és gyulladáscsökkentő krémek alkalmazásával történik.
Súlyos esetben az ín környékére beadott lidokain- és szteroidinjekció, ún. GPS recover-kezelés, valamint például a fájdalmas terület röntgenbesugárzása is szóba jöhet – mondta Dr. Moravcsik Bence Balázs.
A traumatológus kifejtette, hogy amennyiben a fenti, úgynevezett konzervatív kezelések nem vezetnek eredményre, műtéti megoldás is lehetséges. Attól függően, hogy a pácienst meg kell-e operálni, a teljes gyógyulási idő 3–6 hónapot vehet igénybe. A teniszkönyök kiújulásának megelőzésére elengedhetetlen a rendszeres nyújtás, lazítás és a komplex fizioterápia.
A terápiát fizikoterapeuta-gyógytornász végzi nemcsak a könyök, hanem az egész felső végtag kezelésével. Egyúttal betanítja a páciensnek a megfelelő nyújtógyakorlatokat is.
A teniszkönyök kezelésére fizikoterápiás módszerek, ultrahang, illetve elektromos röntgenbesugárzásos kezelések is alkalmazhatók. A sérülés kialakulása ugyanakkor megelőzhető gondos bemelegítés és nyújtógyakorlatok rendszeres végzésével – mondta Dr. Moravcsik Bence Balázs.