Ilyen telefont használ? A csalók áldozata lehet, ha erre nem figyel most
Egy rosszindulatú szoftver miatt a telefon használata hatalmas veszélyt jelenthet.
Ma már a telefon nélkülözhetetlen eszköznek számít a mindennapok során, és ezzel a csalók is tisztában vannak: nem véletlen, hogy olyan csalástípusokat dolgoznak ki, amelyek a telefonhoz köthetőek, és alkalmasak az adathalászatra, illetve a lopásra. Ráadásul egy nemrégiben felfedezett módszer sokakat károsíthat meg – figyelmeztetett a thehackerews.com.
A kiberbűnözők egyre összetettebb és bonyolultabb módszerekkel próbálják becserkészni leendő áldozataikat, és ez gyakran sikerül is. Ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, az internetes csalások száma folyamatosan növekszik, ám telefonon keresztül is rengeteg visszaélést jelentenek be. Ezek közé tartoznak azok a hívások is, amelyeknél a hívó fél banki alkalmazottként mutatkozik be, majd megpróbálja rávenni az ügyfelet, hogy adja ki a bankszámlájához tartozó adatokat.
Nehezítő körülmény, hogy a bűnözők folyamatosan új módszerekkel próbálkoznak, és ezek sokakat váratlanul érnek. Ugyanakkor a régi, jól bevált trükkjeiket is alkalmazzák, így ezekkel is számolnia kell mindenkinek.
A telefon így lehet a csalók segítségére
A számítógépek trójai vírusaként elhíresült kártevője a telefonokat is képes megtámadni. A legfrissebb beszámolók szerin ezúttal azok vannak veszélyben, akik Android rendszert futtató készülékeket használnak, ugyanis felbukkant egy Crocodilus nevű kártevő, amely szokatlanul hatékonyan működik.
A trójai vírusok lényege, hogy észrevétlenül települnek az eszközön, és a háttérben futnak, de ennek sincsen észrevehető nyoma. Ezek közül több is a banki alkalmazásokra specializálódott, így amikor a felhasználó használja ezeket, a vírus az adatokat, többek között a jelszavakat is begyűjtik. Annyira fejlettek, hogy ezt követően ezeket képesek továbbítani egy távoli szerverre, így a csalók pillanatokon belül hozzáférhetnek a bankszámlához.
A Crocodilus különösen veszélyes, ugyanis a megtévesztésre is képes: a telefonon Chrome böngészőnek álcázza magát. Engedélyeket kér a felhasználótól, ezt követően pedig összekapcsolódik egy csalók által birtokolt szerverrel. Innen már csak egy lépés, hogy amikor a felhasználó a netbankjába kíván belépni, egy megtévesztő, hamis felület nyíljon meg. Ha itt megadja a bakszámlájához tartozó belépési adatokat, máris kiszolgáltatta magát a bűnözőknek.
Mivel a kártevő arra is alkalmas, hogy átvegye az irányítást a készülék felett, a kétlépcsős bejelentkezés sem nyújt védelmet, hiszen a képernyőképet is továbbítja. A Crocodilus más alkalmazások letöltésekor települ, ezért a szakértők kiemelték, hogy csak ellenőrzött forrásból érdemes bármilyen applikációt letölteni a telefonra, valamint a készülék vírusvédelméről is gondoskodni kell.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)