Sugárzásmentesítés Japánban

A 2011. március 11-i földrengés és cunami következtében megsérült fukusimai erőmű radioaktív anyagokkal szennyezte a 2,38 milliárd tonnára becsült romokat. Különböző mértékben szennyeződött a talaj is. A mentesítés folyik: elégetik vagy eltemetik a veszélyes hulladékokat. A legmagasabb sugárzás az erőmű 30 km-es körzetében van, innen kitelepítették a lakosságot és a mentesítés már hónapok óta tart. ()

2012. február 14., 11:39

Ezen a zónán kívül azonban mintegy ezer kilométernyi területen is magasabb a megengedettnél a sugárzás, eléri a 20 milisievert-et a természetes sugárzás felett (ez kb. 2,5 milisievert). A terület hasonlít az ország északi részében lévőhöz, hegyes, 75 %-a erdő, 20 %-án folyik mezőgazdasági termelés, ahol az idén nem lesz betakarítás, és csak 5 %-a lakott. Itt is csökkenteni kell a sugárzási szintet ahhoz, hogy az emberek biztonságban élhessenek.

Egy még szélesebb sávban a sugárzás 5 milisievert alatt van, egy év múlva ezt is megtisztítják, bár két év alatt a sugárzás 40 %-a eltűnik, 5 év alatt pedig a 75 %-a.

A szakemberek különböző módszereket alkalmaznak a sugárzásmentesítéshez. Nagy problémát jelent, hogy Japánnak csak olyan atomtemetője van, amely alacsony- és közepesen erős radioaktív hulladék befogadására alkalmas.

A veszélyes törmelékekből ezer tonnát Tokió különböző égetőiben hamvasztanak el, majd a tokiói öbölben lévő hulladéktárolóba visznek, de a lakosság fél. Ugyanis egyes kerületekben magas cézium 137-koncentrációt észleltek. Petíciót juttatnak el a kormányhoz, amelyben pontos információkat kérnek.

Egy másik módszer a forró vízsugárral való mentesítés. Ezt már 400 iskola falainál alkalmazták, és tovább folytatják. Nyugtalanságot kelt az a gyakorlat is, amely szerint leszedik egy adott területen a fertőzött földet és elássák, majd egészséges földde1 fedik be.

A teljes tisztítást a kormány döntése alapján 2014-ig kell befejezni.

Forrás:

http://www.energiacentrum.com/