Rettenetes vihar tombol a Szaturnuszon

A Cassini űrszonda hatalmas hurrikánt fényképezett le a Szaturnusz északi sarkán. A vihart hatszög alakban veszik körbe a felhők. A képeket még 2012. november 27-én készítette a Cassini, ezek az első közeli képek a legalább 2006 óta tartó óriási viharról.

2013. május 2., 06:01

A NASA Voyager 2 űrszondának nem sikerült tiszta képet készítenie a bolygó északi sarkáról, amikor 1981-ben elrepült mellette, de ezeket a hatszög alakban lévő felhőket már akkor is sikerült megfigyelni. A felhőrendszer kiterjedése akkora, hogy a Föld elférne közöttük.

Amikor a Cassini 2004-ben a bolygó közelébe ért, az északi sarkkörön teljes volt a sötétség, mert éppen tél közepe volt. A fényre egészen 2009 augusztusáig kellett várni, ahhoz hogy a Cassini jó képeket készítsen, a pályáját is meg kellett változtatnia.

Az azóta készített nagy felbontású képeken a kutatók egy kétezer kilométer kiterjedésű hurrikánt találtak. A vihar hússzor nagyobb, mint földi párjai. A szélein a felhőket 540 km/órás szél mozgatja. A vihar valamennyire hasonlít a Földön is tapasztalt hurrikánokra, de van néhány jelentős különbség, írja az

Index.