Ilyen üzenetet küldött a Netflix? A csalók ezzel a trükkel vernek át mindenkit

Az olyan nagy szolgáltatók esetében is érdemes óvatosnak lenni, mint például a Netflix, hiszen a csalók mindent bevetnek, hogy pénzhez jussanak.

2025. február 6., 12:28

Szerző:

Sem a Netflix, sem egyéb szolgáltatók előfizetői nincsenek biztonságban, hiszen az internetes ügyintézés korában a csalók minimális erőfeszítéssel is könnyedén átverhetik a gyanútlan áldozatokat, visszaélve a legnagyobb cégek nevével is – figyelmeztetett a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu weboldalon.

Már számos esetben előfordult, hogy a kiberbűnözők felhasználták áruházak, közüzemi szolgáltatók vagy telekommunikációs cégek nevét a visszaélésekhez, ám ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, az sem ritka, hogy pénzintézetek munkatársainak adják ki magukat telefonon vagy e-mailben, és így próbálnak meg hozzájutni a kiszemelt áldozatok személyes adataihoz.

Ezeket tovább is értékesítik olyan hackereknek, akik nagyobb adatbázisokat építenek fel egy későbbi támadáshoz, de az esetek nagy részében azonnal fel is használják a megszerzett információkat. Ez történt a hatóság által közzétett esetben is.

A Netflix volt a csali

A streamingszolgáltató egyik Győr közelében élő ügyfele nemrégiben egy SMS-t kapott, amelyben arról tájékoztatták, hogy szükségessé vált az előfizetői adatok frissítése. Mivel a sértett valóban rendelkezett az adott szolgáltatónál előfizetéssel, fel sem merült benne, hogy hamis üzenetet kapott.

A csalók az SMS-ben elhelyeztek egy álweboldalra mutató linket is, és azt kérték az ügyféltől, hogy itt adja meg az adatait, többek között a bankkártyájához köthető információkat is, például a CVC kódot. A sértett ezt meg is tette, ám másnap észrevette, hogy két alkalommal is pénzt emeltek le a számlájáról, összesen 50 ezer forintot, így egyértelművé vált számára, hogy család áldozata lett. Ezt követően tett feljelentést a rendőrségen.

A fenti eset bárkivel előfordulhat, attól függetlenül, hogy mely cégekkel áll szerződésben. A csalók rengeteg címre küldik ki a hamis üzeneteket, bízva abban, hogy horogra akadnak a gyanútlan áldozatok. Sikerüket azonban növelheti, ha korábban már kiszivárogtak valakiről olyan adatok, amelyek alapján egyértelműen összeköthető valamely szolgáltatóval vagy céggel, hiszen így a csalók biztosak lehetnek abban, hogy az illető kezdetben nem fog gyanakodni, ha erre a cégre vagy szolgáltatóra hivatkozva keresik meg.

A rendőrség ezúttal is figyelmeztetett arra, hogy a bankszámlához, illetve a bankkártyához köthető adatokat, különösen a CVC kódot senki ne adja ki ismeretleneknek. Felhívták a figyelmet arra is, hogy ezekre egy hivatalos ügyintézés során nincs szükség, így mindig legyen gyanús, ha valaki ezeket próbálja elkérni. A CVC kód védelme pedig különösen fontos, hiszen ennek birtokában az interneten bárki vásárolhat anélkül, hogy a bankkártya a birtokában lenne.

Minden ilyen esetnek elejét lehet venni azzal, hogy az ismeretlenektől érkező, helytelen magyarsággal és gyanús tartalommal bíró üzenetekben található linkekre senki nem kattint rá. Érdemes kapkodás helyett átgondolni, hogy valóban fennállhat-e bármilyen tartozás, illetve időt szánni annak ellenőrzésére, hogy valójában ki volt az adott üzenet feladója.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)