Meglepő tény a negatív érzelmekkel kapcsolatban

A Journal of Visionban megjelent tanulmány szerint az emberekben nagyon erősen él az a kép, hogy a férfiakat a haraggal, míg a nőket a boldogsággal hozzák összefüggésbe – ennek folyományaként a haragos nőket hajlamosak vagyunk férfiasnak látni. Ez pedig azt jelenti, hogy egy rövid ideig látott ember nemét képesek vagyunk helytelenül definiálni, amennyiben mérges, vagy boldog.

2011. február 19., 05:27

A szaklapban két különálló, de eredményeiket tekintve egymást kiegészítő kísérlet nyomán állapították meg a tanulmány szerzői: az arcfelismerés és főleg a látott archoz társított nem meghatározása esetén az arckifejezés komolyan befolyásolhatja, hogy helyesen vagy helytelenül azonosítjuk a látott személy nemét.

A kutatók úgy vizsgálták a jelenséget, hogy a résztvevőktől azt kérték, határozzák meg, melyik nem képviselőit látják, miközben egymás után több arcképet is mutattak nekik. Az egyik csoportban az androgén arcok lefelé konyuló szemöldökkel és összeszorított ajkakkal általában gyakrabban minősültek a résztvevők szemében férfiaknak, míg a mosolygós hasonló arcok nőknek. A második csoportban ugyanilyen szempontok alapján nem androgén, hanem valódi férfi és női arcokat kellett azonosítani. A résztvevők általában gyorsabban ismerték fel a férfiarcokat, és érdekes módon a haragos arckifejezésű nők nemét tartott a legtovább meghatározni. Az eredmények alapján a kutatók úgy vélik, az arc egy olyan komplex szociális jeladó rendszer, amelyben egymást átfedik az érzelmi, viselkedési és nemi jelek.

Dr. Ursula Hess, a Quebeci Egyetem pszichológiai karának munkatársa szerint „a tanulmányban összefoglalt eredmények jól mutatják, hogy a harag és a férfiak közötti megfeleltetés, illetve a nőkkel társított jókedv bevésődése olyan erős, hogy azt is befolyásolhatja, milyen neműnek érzékelünk valakit, ha csak felületesen figyeljük. ”A kanadai kutató arról is beszámolt, hogy az eredmények ismeretében az sem meglepő, hogy ugyanolyan intenzitású érzelmeket képesek vagyunk felnagyítani, vagy éppen ellenkezőleg, kisebbíteni, amikor azt más-más nemű személy arckifejezésén észleljük – így, pl. egy férfi esetében a harag jeleit sokkal erősebben érzékeljük. A kutatók további vizsgálataik során azt próbálják meghatározni, milyen más jellemzők, pl. arcvonások, ráncok, stb. befolyásolják az adott jellemzőkkel rendelkező személy érzelmi reakcióinak dekódolását.