Mátyás király földi maradványait találták meg: arcrekonstrukció és tudományos bizonyítékok támasztják alá a felfedezést
Egy magyar kutató arcrekonstrukciós vizsgálata és egy neves külföldi antropológus szakvéleménye is alátámasztja, hogy nagy valószínűséggel azonosíthatták Hunyadi Mátyás király földi maradványait a székesfehérvári Szűz Mária Bazilika osszáriumában.
A Magyarságkutató Intézet munkatársa, Gábor Emese 2024-ben több grafikus arcrekonstrukciót készített az osszáriumban talált koponyákról. Egyikük, az I/10-es sírszámú lelet különösen felkeltette figyelmét, mivel jelentős hasonlóságot mutatott Corvin János, Mátyás király fia, Lepoglaván feltárt koponyájával. Ez a hasonlóság felvetette a közeli rokonság lehetőségét, amely be is bizonyosodott – számol be róla az Index.
Neves antropológus igazolta, hogy valószínűleg Mátyás királymaradványait találták meg
A kutató háromdimenziós modellt készített a koponyáról, majd tudományos plasztikus arcrekonstrukciót végzett. Az eredményeket elküldték Martin Trautmann-nak, egy neves külföldi igazságügyi antropológusnak, azonosítási adatok nélkül. Trautmann szakvéleménye megerősítette Gábor Emese megállapításait: a két koponya tulajdonosai nagyon közeli rokonságban álltak egymással.
A Magyarságkutató Intézet az ügy napvilágra kerülése után közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozza: „A Mátyás király csontvázával kapcsolatos állítások egyelőre nem igazoltak. A hipotézis tudományos ellenőrzése folyamatban van. Végleges állásfoglalást az ellenőrzést követően tudunk tenni.”
A kutatók szerint 100 %-os bizonyossággal csak genetikai vizsgálat szolgálhat az azonosításra. Bár a genetikai összehasonlító vizsgálatok még nem történtek meg, a szakértők szerint a valószínűség kilencvenszázalékos, hogy az I/10-es sírszámú lelet Mátyás király földi maradványait tartalmazza. Ennek ellenére az antropológiai bizonyítékok alapján a valószínűsége, hogy valóban Mátyás király földi maradványait találták meg, rendkívül magas.
Ez a felfedezés jelentős előrelépést jelent a magyar történelem kutatásában, különösen a középkori uralkodók temetkezési helyeinek azonosítása terén.
(Kiemelt képünk forrása: Wikipédia)