Ma van az év leghosszabb napja
Ma van az év leghosszabb napja, a mai napon lesz a legtovább világos, így csillagászati szempontból is elkezdődik a nyári időszámítás.
A nyári napforduló lényege, hogy ilyenkor nyugszik le a legkésőbb a nap, így ezen a napon lehet a legtovább élvezni a napfényt. Azonban a hátránya az, hogy innentől kezdve rövidülni fognak a nappalok, egészen a téli napfordulóig bezárólag. Az északi féltekén a nyári napforduló általában június 21-én van, de esetenként előfordul, hogy 22-ére vagy 20-ára esik. Idén a nyári napforduló június 21-én, azaz ma van – áll a Blikk összeállításában.
A nyári napforduló az a pillanat, amikor a Nap-Föld középpontokat összekötő egyenes és az egyenlítő síkja által bezárt szög a legnagyobb értékét (kb. 23,5 fok) éri el a Nap északi félgömbön való elhelyezkedése mellett. Ez az időpont június 21-én van, és az északi féltekén a csillagászati nyár kezdetét jelenti. Pontos időpontját a csillagászati évkönyvek közlik világidőben (UTC).
A magyar népi szokások szerint már korábban is fontos ünnep volt, de a kereszténység felvétele óta Szent Iván napjához (éjjeléhez) kötik a nyári napfordulót.
Szent Iván éjszakájának, más néven nyárközép éjszakájának a június 23-áról 24-ére virradó éjszakát nevezik Magyarországon. A történészek az egyik legpogányabb ünnepnek tartják, de ma Keresztelő János egyházi napjához és Szent Iván (tehát Keresztelő János) névnapjához kötődik. Szent Iván éjszakáját a nyári napfordulótól 3 nap választja el, mivel az június 21-re esik az északi féltekén.
(Kiemelt képünk: illusztráció. Forrás: Tim Marshall/Unsplash.com)