Kiderült, mit szedhetünk koronavírus ellen

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) listát tett közzé az Európai Unióban a koronavírus megelőzésére vagy kezelésére jóváhagyott vakcinákról és terápiás készítményekről a rendelkezésre álló készletek biztosítása érdekében – tájékoztatott az uniós gyógyszerügynökség szerdán.

2022. június 8., 17:56

Szerző:

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő ügynökség közleményében azt írta: a lista segít figyelemmel kísérni a készítmények kínálatának és keresletének alakulását, és jelzi a gyógyszerek és oltóanyagok lehetséges, vagy tényleges hiányát.

A jegyzékben szereplő gyógyszerek forgalomba hozatali engedélyének jogosultjai kötelesek rendszeresen tájékoztatni a gyógyszerügynökséget a vonatkozó információkkal, beleértve a készítmények lehetséges vagy tényleges hiányát, a rendelkezésre álló készletekre vonatkozó adatokat, illetve a kínálatot és a keresletet érintő előrejelzéseket.

A tagállamok emellett rendszeres jelentéseket fognak készíteni a készítmények iránti becsült keresletről, amely lehetővé teszi majd a gyógyszerügynökség számára, hogy megfelelő uniós szintű intézkedéseket javasoljon az Európai Bizottságnak a gyógyszerek és oltóanyagok hiányának megelőzésére.

A lista nem helyettesíti az oltásra és a koronavírus-fertőzés okozta betegség kezelésére vonatkozó nemzeti iránymutatásokat – közölték.

A most első alkalommal közzétett listán tizennégy készítmény található. A dokumentumban szerepel a BioNTech/Pfizer vállalatok Comirnaty nevű oltóanyaga, a Janssen Jcovden nevű vakcinája, a Novavax Nuvaxovid oltóanyaga, a Moderna Spikevax vakcinája, valamint az AstraZeneca Vaxzevria oltóanyaga. A gyógyszerek között a Xevudy, a Veklury, a Ronapreve, a RoActemra, a Regkirona, a Paxlovid, a Kineret, az Evusheld nevű készítmény, valamint egy Dexamethasone tartalmú gyógyszer szerepel.

(Kiemelt kép: az AstraZeneca oxfordi gyógyszergyártó cég újonnan érkezett, koronavírus elleni oltóanyagát tartalmazó dobozok a fővárosi kormányhivatal parkolójában, a vakcinák fogadására kialakított logisztikai bázison, a XIII. kerületi Teve utcában 2021. március 17-én. MTI/Mónus Márton)

Ha eddig nyomasztotta, hogy a telefonja „lehallgatja” a beszélgetéseit, akkor van egy szomorú hírünk: feltalálták az eszközt, amely képes a gondolatolvasásra. Ha abban reménykedik, hogy az eszköz a gazdagok kiváltsága lesz, ugyancsak csalódnia kell, ugyanis már 89 dollárért, vagyis nagyjából 36 ezer forintért hozzájuthat a kütyühöz.