Exkluzív videó a klónozásról: Feltámasztották a kihalt óriásfarkast

A Colossal Biosciences texasi vállalat génszerkesztéssel és klónozással három egészséges óriásfarkas-kölyköt hozott világra, feltámasztva ezzel egy évezredek óta kihalt fajt.​

2025. április 9., 13:15

Szerző:

A texasi székhelyű Colossal Biosciences kutatói bejelentették, hogy sikerült feltámasztaniuk a tízezer éve kihalt óriásfarkast (Canis dirus) génszerkesztés és klónozás kombinációjával. A projekt eredményeként három egészséges farkaskölyök született: a hímek, Romulus és Remus, hat hónaposak, míg a nőstény, Khaleesi, három hónapos. Ben Lamm, a vállalat vezérigazgatója mérföldkőnek nevezte az eredményt, hangsúlyozva annak jelentőségét a fajmegőrzési erőfeszítésekben – számol be róla az Infostart.

Az óriásfarkas újjászületése: tudományos áttörés a fajmegőrzésben

A kutatók egy 13 ezer évvel ezelőtt élt óriásfarkas fogából és egy 72 ezer éves koponyából nyert DNS-mintákat használtak fel. A szürkefarkastól (Canis lupus), az óriásfarkas legközelebbi ma élő rokonától származó vérsejteket genetikailag módosították, majd ezeket kutyák petesejtjeibe ültették be. A génszerkesztés során különös figyelmet fordítottak az óriásfarkas jellegzetes tulajdonságaira, mint a nagy termet, vastag, világos színű bunda és az erős állkapocs.

A Colossal Biosciences közlése szerint a modernkori óriásfarkasok az amerikai hatóságoknál hivatalosan bejegyzett, védett területen fognak élni folyamatos ellenőrzés alatt. George R.R. Martin, a Trónok harca könyvsorozat írója, a Colossal Biosciences egyik befektetője és kulturális tanácsadója, kiemelte, hogy az óriásfarkas egykor fontos szereplője volt az amerikai ökoszisztémának. Az óriásfarkas egyébként a regényben, és az abból készült sorozatban is megjelenik, a Stark család címerében, és a Stark-gyerekek őrzőiként.

A vállalat korábban sikeresen klónozott négy vörös farkast is, amelyek az Egyesült Államok délkeleti részén honosak és súlyosan veszélyeztetett státuszúak. A Colossal célja, hogy erősítse ezen populációk genetikai sokszínűségét a faj megmentése érdekében.

Ez a biotechnológiai áttörés új távlatokat nyit a kihalt fajok feltámasztásában és a jelenleg veszélyeztetett állatok megőrzésében, bár etikai és ökológiai kérdéseket is felvet a tudományos közösségben.

Íme a valódi óriásfarkas-kölykök:

(Kiemelt képünk forrása: X)