Két megyényi erdőirtás egy év alatt
Az egész élővilág létét fenyegeti, hogy a Föld oxigénkészletének legnagyobb részét termelő esőerdőket hatalmas ütemben irtják. Ha ezt a folyamatot nem sikerül megállítani, a globális éghajlatváltozás még drámaibb jelleget ölthet és néhány évtizeden belül visszafordíthatatlan következményekkel járhat. A helyi gazdasági érdekek Braziliában figyelmen kívül hagyják ezt a veszélyt, viszont Indonéziában kedvező jelek is vannak.
Gyorsult az Amazonas térségében az erdőirtás üteme: az elmúlt 12 hónapban hetven százalékkal gyorsult fel az erdőirtás, mivel a farmerek egyre több területet ültettek be, illetve szakítottak ki szarvasmarha tenyésztés céljából. Az utóbbi egy évben több mint nyolcezer négyzetkilométernyi erdőséget irtottak ki, míg egy évvel korábban "csupán" 4300 négyzetkilométert pusztítottak el - jelentette be az Amazonas erdőállományát mérő intézet.
A brazil környezetvédelmi miniszter fontosnak tartotta az erdőirtás ütemének csökkentését és a fenntartható fejlődés feltételeinek megteremtését. A kormány több pénzt fordított az idén az illegális fakitermelés megfékezésére, és leállította az állami hitelek juttatását az erdők helyén törvénytelenül ültetvényeket létesítő farmereknek. Ennek ellenére mindez kevésnek bizonyult és a pusztítás tovább gyorsult.
Brazília 2007-ben elvesztette az Amazonas esőerdejének 2,7 százalékát, 11 ezer négyzetkilométernyi erdőséget. Az Amazonas térsége 4,1 millió négyzetkilométer kiterjedésű, Brazília területének közel 60 százalékát foglalja el. E területnek közel 20 százalékán már kiirtották az erdőséget.
A Föld levegője szempontából a második legjelentősebb területen, a délkelet-ázsiai szigetvilágban a helyi hatóságok egy része is szigorúan fellép a környezetpusztítás ellen. Az indonéziai Szumátra szigetén lévő Riau tartomány kormányzója véget akar vetni az esőerdő irtásának, és időlegesen betiltotta ezt a tevékenységet - adta hírül a Greenpeace környezetvédő szervezet, melynek szóvivője hatalmas sikernek nevezte a kormányzó döntését egész Indonézia szempontjából.
Az erdőirtás célja a szigetországban az, hogy üzemanyag előállítására szolgáló olajpálma-ültetvényeket telepítsenek a felszabaduló területre - ezzel Indonéziáa már a Föld összes üvegházhatású gáztermelésének négy százalékáért felelős és a világon a harmadik helyen áll a szén-dioxid kibocsátást tekintve. Az indonéz olajpálma-ültetvények negyede Riau tartományban található, és területüket egyes tervek szerint még kétszáz százalékkal növelnék. Reméljük, hogy az indonéz kormány is követi Riau példáját, és végre az egész országban életre hív egy esőerdő-irtás elleni moratóriumot - mondta a környezetvédő szóvivő.