Nagy baj van a magyarok kedvelt ételével: ez nem stimmel vele
Ez az étel bizony gyakran nem az, mint aminek látszik.
A Törökországból származó kebab nevű étel igazi reneszánszát éli Európában: eladásából éves szinten mintegy 3,5 millió eurót profitálnak a vállalkozások, aminek a nagy része Németországból jön, míg az összes nyugat-európai országban eladott napi adagok számát kétmillióra becsülik. Most azonban kiderült, hogy a kebabban lévő hússal nem árt óvatosnak lenni, gyakran ugyanis nem azt kapjuk, mint amit várnánk – figyelmeztet cikkében a Dívány.
Ez volt a baj a közkedvelt étellel
A cikk egy tanulmányt idéz, miszerint a lengyelországi Wrocławi Környezet- és Élettudományi Egyetem egy tanulmány keretében 35 kebabhús genetikai elemzését végezte el. Ezeket különböző éttermekben és élelmiszerboltokban vásárolták a kutatók: 4 minta Németországból, 31 pedig Lengyelországból származott. A juh-, csirke-, marha- és sertéshúsból álló mintákat egy PCR-alapú módszerrel elemezték, ám amit ennek során észleltek, arra nem számítottak. A kutatók ugyanis arra jutottak, hogy a vizsgált kebaboknak csak mindössze 28 százaléka készült tisztán abból a húsból, amelyet tartalmazniuk kellett volna.
Leggyakrabban a drágább húsokat helyettesítették, vagy egészítették ki olcsóbbakkal. Az állítólagos báránykebabok nagy része például csirke- és/vagy marhahúsból készült, de egyáltalán nem tartalmazott bárányhúst. Három mintában pedig sertéshúst is találtak, aminek eleve semmi keresnivalója nem lett volna az ételben. Ráadásul különösen aggasztó is lehet azok számára, akik vallási vagy kulturális okból kerülik a sertés fogyasztását.
A kutatás során az egyetlen jó hírt az jelentette, hogy legalább a csirkés kebabok rendben voltak. Igaz, egy vizsgált csirkés kebabról azért kiderült, hogy marhahúst is tartalmaz.
A magyar kebab nem feltétlenül problémás
A Dívány cikkében hangsúlyozta, mivel a minták lengyelországi és németországi kereskedőktől származtak, az eredmény nem feltétlenül érvényes a magyar kebabokra. Az a tény azonban, hogy a világ más részein végzett vizsgálatok is hasonló következtetésekre jutottak, azt mutatja, hogy az emberben más helyeken is jogosan támadhat kétely a népszerű gyorsétel összetételével kapcsolatban – írják a cikkükben.