Jézus nyomában
Manapság, az internet korában minden bizonnyal összeszámolta már valaki, összesen hány könyvet írtak az idők során Jézusról. Nem találgatok, annál biztosan sokkal több lenne. De akárhány született is eddig, biztosak lehetünk benne, hogy a továbbiakban is rengeteg születik majd. A názáreti története olyan toposza az emberiségnek, mely időről időre megihleti az újabb és újabb generációkat is: mindegyiket azzal az igénnyel, hogy megírja végre Jézus „igaz történetét”.
Nem kisebb feladatra vállalkozott Reza Aslan iráni származású amerikai professzor, napjaink egyik legnépszerűbb vallástörténésze. Könyvében, mely elegyíti a történettudomány, vallástörténet, lélektan, szépirodalom elemeit, maga is arra vállalkozik (hát mi másra vállalkozna?), hogy a Jézus-történetről lehántsa a rárakódott hamis elemeket, és bemutassa a Megváltó valódi történetét. Aslan értelmezésében Jézus határozott és tettre kész forradalmár, aki tudatosan akarja átalakítani, „felszabadítani” Palesztinát, s akit az utókor változtatott csak békés, jó szóval oktató vándorprédikátorrá, aki szelíden fogadja a reá mért csapásokat. Akár igazat adunk a történésznek, akár vitatkozunk vele, könyvéből a korabeli közel-keleti világ életteli, izgalmas rajza bontakozik ki.
Ahogy abból az egészen pazar kiállítású munkából is, mely a Kézikönyv a Bibliához címet viseli, s mely a világon már több mint hárommillió példányban kelt el, s e mostani már nálunk is második (átdolgozott, új) kiadása. A gyönyörű kivitelű munka – mely több száz unikális fotót tartalmaz, hiszen szerkesztői végigjárták a bibliai történetek minden helyszínét – hívőknek és a kultúrtörténet iránt érdeklődőknek egyaránt igyekszik új ismeretekkel szolgálni: miközben (a címben vállaltaknak megfelelően) enciklopédikusan összefoglalja mindazt, amit a könyvek könyvéről tudni kell. (Scolar Kiadó)
Nádas Sándor