Hátborzongató! Másfél méteres darázspók a Természettudományi Múzeumban

Kicsomagolták az életnagyság többszörösére nagyított, interaktív állat- és növénypredátorokat pénteken a fővárosi Természettudományi Múzeumban: a krokodilfej, darázspók, barna varangy és Vénusz légycsapója immár készen áll a Predátorok című március 18-tól látogatható tárlatra.

2009. március 6., 15:22

A kiállítás különlegessége az a horrorfilmekbe illő négy darab mozgó ragadozómodell, amely élethűen mutatja be, hogyan vadásznak az igazi ragadozók; a látogatók által irányítható, interaktív, mozgatható modelleket magyarok készítették erre a kiállításra, Európában elsőként - mondta a sajtó képviselőinek Bajzáth Judit paleontológus, a múzeum közművelődési főosztályának vezetője.

A kétméteres nílusi krokodilfej gombnyomásra kiemelkedik a növényzetből és kitátja a száját, tökéletesen felfedve fogazatát, toroklebenyének felépítését. A méteres barna varangy előtti tálon szőrös rovarlárva, földigiliszta és bonbon fekszik, a megfelelő ételt eltalálva a varangy kidugja hosszú nyelvét, lecsap áldozatára, majd visszahúzza nyelvét.

A másfél méteres "Vénusz légycsapója" húsevő növény segítségével a tárlat bemutatja a szitakötő elfogásának három fázisát: a rovar leereszkedik a levélre, amely összezárul, és végül a szitakötőből maradt részek borzolják az idegeket. A szintén másfél méteres darázspók egy háló közepén les prédára, a háló szélén a már becsomagolt kis rovar várakozik arra, hogy a pók a háló közepére hurcolja; az érdeklődők megtekinthetik a pók csápmozgását, és amint elindul áldozata felé, ha a látogatók lejátszották a "Juttasd el a csalétket a hálóba" elnevezésű videójátékot.

A kiállításon az érdeklődők nagymacska preparátumokat, a többi között oroszlánt, jaguárt, leopárdot is megtekinthetnek a cápa, a magyarországi 12 békafaj, kígyók és viperák mellett. Tengeri őskrokodil, halgyík és dinoszaurusz fosszíliák is színesítik a tárlat anyagát a csúcsragadozó madár preparátumok, bagoly, sólyom, keselyű és sas mellett.

A gyerekeket izgalmas interaktív játékok várják, amelyekkel könnyen elsajátíthatják a ragadozókra vonatkozó ismereteket: hogyan vet gyűrűt áldozata körül az óriáskígyó, hogyan csap le a vipera, és mi is a békaügetés. A kisebbek a többi között csúszdán csúszhatnak le egy kancsóka (húsevő növény) emésztőnedvei közé és memória játék segítségével a magyarországi békafajokat ismerhetik meg, de külön kis "játszóteret" is elkülönítettek a kisebbeknek - olvasható az MTI tudósításában.

A november 23-ig látogatható kiállítás Charles Darwin születésének 200. évfordulója alkalmából várja a látogatókat; célja bemutatni a ragadozó életformát, és eloszlatni azokat a kételyeket, hogy ezek az állatok "félelmetes gyilkosok", hiszen a természet egyensúlyának fenntartásában fontos szerepet töltenek be - mutatott rá Bajzáth Judit.