Háromezer éves aranykincset fedeztek fel vasútvonal építése közben Ausztriában
A kincsek között aranytálak, aranyspirálok és arannyal átszőtt szövetek maradványai is találhatók.
Háromezer éves aranykincset fedeztek fel a Bécs közelében lévő Ebreichsdorfban. A leletet „európai szintű jelentősége” miatt a műemlékvédelmi hatóság védelem alá helyezte – közölte csütörtökön az osztrák vasúttársaság.
Az ásatást a pottendorfi vasútvonal Bécs Meidling kerületéből Bécsújhely irányába történő kétvágányú bővítése miatt kezdték. Christoph Bazil, a hatóság elnöke elmondta: az időszámítás előtt 1000 körüli időkből származó kincsek között aranytálak, aranyspirálok és arannyal átszőtt szövetek maradványai is találhatók.
Ebreichsdorfban 2019 óta folynak az ásatások, melyek során egy késő bronzkorból (i.e. 1300-800 közötti időszakból) származó települést tártak fel szinte teljes kiterjedésében. Összesen 70 ezer négyzetméternyi területet vizsgáltak át, melyen 5000 leletet találtak. Az egykori lakó-, munka- és raktárépületek feltárt maradványai betekintést engednek a hajdani lakó- és életkörülményekbe. A tervek szerint a tudományos munka lezárása után a leleteket a Bécsi Természettudományi Múzeumban mutatják be.
(Kiemelt kép: 2021.04.10. A törzsi táncos kincsei. Fotó: Venczák János, Unsplash. A kép csak illusztrációként szolgál.)