Fogínysejtekből növesztettek fogat

Hiányzó fogak pótlását segítheti majdan az az új technológia, amelyet brit kutatók dolgoztak ki: a Londoni King's College kutatócsoportja felnőtt ember fogínyszövetének sejtjeit és egerekből vett sejteket használt fel fognövesztéshez.

2013. március 14., 05:15

Laboratóriumban még több sejtet tenyésztettek a fogínyszövet hámsejtjeiből, és azt egerekből vett mesenchymális sejtekkel vegyítették. A mesenchymális sejteket úgy tenyésztették, hogy azok indukálják a hámsejteket, hogy foggá növekedjenek. Ezen sejtek kombinációját beültették egerekbe, ahol képesek voltak hibrid emberi és egérfogat növeszteni, amelynek életképes gyökerei voltak – írja az MTI.

Kutatók már képesek voltak biofogat létrehozni embrionális őssejtekből, ám ez az eljárás nagyon drága, és a módszer klinikailag nem célravezető. Az új eljárást is tovább kell fejleszteni, és még évekbe telik, amíg fogorvosok a mindennapokban is használhatják az eljárást.

A kutatásban a következő lépés az lesz, hogy emberi mesenchymális sejtek könnyen hozzáférhető forrásához jussanak a szakemberek, és abból elegendőt tudjanak tenyészteni annak érdekében, hogy klinikailag jól használható technológia szülessen könnyen.

Mesenchymális sejteket a bölcsességfog beléből lehet nyerni, a legnagyobb nehézség az, hogy megfelelő mennyiséghez jussanak a szakemberek. A nagy előrelépés az, hogy azonosítottak egy sejtpopulációt, amely klinikailag használható. Most azon dolgoznak a kutatók, hogy megtalálják a mesenchymális sejtekhez való hozzájutás egyszerű módját.