Depresszióssá tesz az óraállítás
A Medicalexpress.com portálon ismertetett tanulmány szerint a nyári időszámításról a téli időszámításra való áttérés sokak számára okoz szenvedést. Az óraátállítást követő hónapban, novemberben nyolc százalékkal magasabb a depressziós esetek száma ahhoz képest, amivel az átállás előtti diagnózisok alapján számolni lehetne.
Fotó: MTI/Ujvári Sándor
A dán kutatók 185 419, depresszióval diagnosztizált beteg adatait elemezték, akiknek esetét 1995 és 2012 között rögzítették a dán Központi Pszichiátriai Kutatási Nyilvántartásban.
Az Aarhus Egyetemi Kórház társult professzora, Soren D. Ostergaad szerint a depressziós esetek ilyen kiugrása túl jellegzetes ahhoz, hogy a véletlennek tulajdoníthassák.
A professzor, aki négy tudóstársával együtt jegyezte a tanulmányt, elmondta, hogy nyilvánvalóan az óraátállítás növeli a depressziós esetek számát, és nem a rövidülő napok vagy a rossz időjárás.
„Reggel hét és nyolc között valószínűleg nem sokat nyerünk az átállással, mert akkor a legtöbben úgyis zuhanyozunk, reggelizünk vagy munkába, iskolába megyünk. Viszont mire hazaérünk és végre szabadidőnk lenne délután, már sötét van” – fejtette ki Ostergaard.
A professzor szerint a tanulmány megállapításai különösen érdekesek a depresszióra hajlamosak és családtagjaik számára. Hozzáfűzte, hogy a depressziós esetekkel foglalkozó, azokat kezelő szakemberek számára is fontos a kutatás, ugyanis számolhatnak praxisukban ezzel a jelenséggel.