Biztonságosabb Paks mellett aludni, mint két nő között
Az emberi test ugyanis természetes módon bocsát ki sugárzást, így nagyobb dózist kap az, aki két nővel alszik. Egy konferencián az Amerikai Egyesült Államok Nukleáris Biztonsági Hatóságának (NRC) elnöke biztonságosnak nevezte a paksi atomerőművet.
Az Amerikai Egyesült Államokban Magyarországhoz hasonlóan nagyon szigorúan szabályozzák az atomerőművek biztonságát - mondta a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadásában az amerikai szervezet vezetője, aki az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) meghívására tartózkodik Magyarországon.
Dale E. Klein elmondta: a tengerentúli országban a jelenleg működő 104 mellé 23 új reaktor építésére nyújtottak be engedélykérelmet az NRC-hez, és sok engedély érkezik urániumbányászatra és finomításra is. „Legutóbb 30 éve volt az országban ehhez hasonló nukleáris reneszánsz” - tette hozzá.
2013-tól újabb húsz évig üzemel tovább
Az NRC elnöke szerint a atomerőmű-építési tervek világszerte tapasztalható növekedése miatt nincs szükség szigorúbb szabályokra, a legfontosabb feladatnak a szabályrendszer nemzetközi egységesítését nevezte.
A nukleáris energia politikai támogatottságáról szólva azt mondta: ha a választott tisztségviselők nem szimpatizálnak egy-egy energiaforrással, ezt nem szerencsés hangsúlyozniuk. „Az Egyesült Államokban inkább csendben maradnak az elnökök, eddig senki nem hangoztatta erőteljesen ellentétes álláspontját” - fogalmazott.
Rónaky József, az OAH igazgatója elmondta: a paksi atomerőmű élettartam-hosszabbításának engedélyezési eljárása decemberben kezdődik; a tervek szerint 2013-tól újabb húsz évig üzemelne a négy paksi blokk. Rónaky utalt arra: már elkezdődött egy új hazai atomerőmű-építés társadalmi vitája. Az építéshez azonban parlamenti döntés szükséges.
Közép-Európa több országa tervezi új atomerőművi blokkok építését. Szlovákia elhatározta, hogy befejezi a mohi atomerőmű 3. és 4. blokkját, és egy újabb atomerőművi blokk építését tervezi Bohunicében. Románia szintén döntött arról, hogy befejezi a cernavodai atomerőmű építését, Bulgária pedig két új blokk létesítését tervezi. Szlovénia bejelentette, hogy a további két blokk épülhet a krskói erőműben.
Világszerte 35 új reaktor épül
A nukleáris energia világviszonylatban a villamosenergia-termelés 15 százalékát adja. Az Egyesült Államokban ez az arány 20, Magyarországon közel 40 százalék. Jelenleg világszerte új 35 reaktor építése zajlik, többségében Oroszországban, Indiában, Kínában és Japánban. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szerint 2020-ra további 130, összesen 430 gigawatt teljesítményű energiablokk létesítése várható.
Dale E. Klein a Reuters tudósítójának elmondta, nem indokolt, hogy Irán forszírozza saját urándúsító technológiájának a kiépítését, mivel külföldön bőségesen rendelkezésre áll a nukleáris fűtőanyag.