Az őssejtkutatás érdekes esetei
Egy amerikai kisfiú olyan agyi sérülést szenvedett születésekor, amely akadályozza az izomműködést. A gyermek még tizennyolc hónaposan sem beszélt, nem is gagyogott, a kézmozgását nehezen kontrollálta. Szülei a születésekor tároltatták a köldökzsinórvérét, s miután ez rendelkezésre állt, a Duke Egyetemen befogadták egy klinikai próbára, és a köldökzsinórvér őssejtjeit bejuttatták a véráramába, abban a reményben, hogy megtalálják az agyában a sérült helyet, és kijavítják a sérülést. A beavatkozást követő ötödik napon a kisfiú kiejtette az első szót: mama. Három hónappal később pedig már képes volt járókeret nélkül járni. Azt viszont nem lehet tudni, hogy ezek az eredmények valójában mennyiben köszönhetők közvetlenül a kezelésnek.
Német orvosok egy 42 éves, Németországban élő amerikai állampolgár esetében olyan hematopoietikus őssejteket ültettek be, amelyek egy HIV-fertőzéssel szemben rezisztens személytől származtak, olyantól, aki egy speciális mutáció miatt megfertőződhet ugyan a vírussal, de nem betegszik meg tőle. A kockázatos beavatkozást az indokolta, hogy a beteg leukémiában is szenvedett, s ennek gyógyulását várták az átültetéstől. Az átültetést követően a beteg húsz hónap múlva vírusmentes volt – annak ellenére, hogy nem szedett gyógyszereket.
Az elmúlt év végén jelent meg egy közlemény a Lancetben (amely aztán bejárta a világsajtót) arról, hogy egy Spanyolországban élő 30 éves kaliforniai nő új légcsődarabot kapott, amelyet saját őssejtjeinek segítségével készítettek. A nő tuberkulózissal fertőződött, és a légcsöve – ott, ahol belép a tüdőbe – összezáródott. Emiatt a fél tüdejét el kellett volna távolítani. Brit, spanyol és olasz orvosok együttműködésével saját őssejtjei segítségével készítettek számára egy beültethető légcsődarabot. Ehhez egy halott donortól származó, hét centiméteres légcsődarabból eltávolították azokat az élő sejteket, amelyek kilökődési reakciót válthattak volna ki, majd a nő csontvelőinek őssejtjeivel betelepítették. Elérték, hogy ezek az őssejtek porcsejtekké, illetve hámsejtekké alakuljanak, s bevonják a beteg rész helyére beültetett légcsődarabot. Négy hónap után a kilökődési reakció semmilyen jelét nem tapasztalták, a nő normális életet él, ellátja két gyermekét.