Optikai illúzió: 3 trükkös fotó és egy normális – észreveszi, hogy melyik a kakukktojás?

Ez a négy fotó első blikkre teljesen átlagos képnek tűnik, de közülük háromban van valami trükk, vagy ha úgy fogalmazunk, optikai illúzió. Kiszúrja, melyik kép a kakukktojás?

2024. december 5., 14:37

Szerző:

Optikai illúzió néven is szokták emlegetni az ilyesmit, de van rá sokkal precízebb kifejezés is, de előbb jöjjön az, ami érdekes: a játék! Alább négy fotót láthat. Közülük háromban az a közös, hogy mind a három ugyanabból a szempontból különleges annak ellenére, hogy első blikkre egy átlagos, uncsi fotónak tűnik. Van a négy között egy olyan fotó is, ami tényleg semmi különös, és nem rendelkezik azzal a különleges tulajdonsággal, mint a másik három kép. Nézze meg jól a képeket, mindegyiknek az összes részletét! Nincs időlimit, nézegessen nyugodtan, fedezze fel a három fotó titkát!

Optikai illúzió: melyik kép a kakukktojás?

A képeket a Redditnek köszönhetjük, nézzük az első kettőt.

 Kép: Reddit.com

Ez pedig a harmadik és a negyedik. Nos, melyik a kakukktojás?

 Kép: Reddit.com

 

A választ az oldal alján találja

Alább egy random zenei videót talál, amit csak helykitöltőnek teszünk ide, hogy egy kicsit görgetni kelljen a válaszért, hiszen nem szerencsés, ha túl közel van a rejtvényhez a válasz.

Itt a válasz

Nos, a négy képen három arcot lehet felfedezni: a helyes válasz az a fotó, amelyiknek nincs ilyen módon átértelmezhető, csalóka részlete.

Hallotta ön már a pareidolia kifejezést? Azt a jelenséget írja le ez a szó, amikor véletlenszerű vagy bizonytalan ingereket a tudatunk úgy egészít ki, hogy azok valamilyen új értelmet kapjanak. Ilyen az, amikor mondjuk egy felhő alakjába belelátunk egy emberi vagy állati formát, illetve a leggyakrabban arcokat látunk olyan helyeken, ahol természetesen szó sincs ilyesmiről: például a Holdban.

A Wikipédia azt mondja azzal kapcsolatban, hogy az ember a preidoliára mennyire hajlamos, hogy Carl Sagan hipotézise szerint ez egy túlélési technika. Az amerikai tudós úgy gondolja, hogy az emberben születésétől kezdve benne van, hogy az arcfelismerés alapján különböztesse meg a többieket. Ebből adódik, hogy az minimális adatokból is képesek vagyunk összeállítani és felismerni emberi arcokat, akár nagy távolságból és csekély láthatóság mellett is. Annyira bennünk van ez a képesség, hogy akkor is csináljuk, amikor nem kéne: még véletlenszerű képekben is arcokat ismerünk fel, tehát fény- és árnyékmintákat is úgy látunk, mintha lenne ott valaki, mintha a tárgyaknak is arca lenne. 

Erre tartalmaz három eklatáns példát ez a négy kép, amiket természetesen a Redditnek a Pareidolia című alredditjéből szereztünk: innen van az egyes, innen a hármas és innen a négyes kép. (A kettes fotó a cikk a szerzőjének a telefonjából származik.) Alább mutatjuk, hogy melyik képen hol látható az arcszerű részlet.

  Kép: Reddit.com

Illetve...

  Kép: Reddit.com

A kakukktojás, azaz a nem trükkös, átlagos fotó, azaz a helyes válasz tehát a:

2. kép.

(Kiemelt kép: Reddit/Pareidolia)