Van SZÉP-kártáyája? Mutatjuk hogyan bukhatja el a pénzét

Tényleg bukjuk a teljes összeget, ha nem költöttük el időben? A kibocsátó pénzintézetek válaszaiból kiderül, mire érdemes figyelni. 

2022. augusztus 29., 12:08

Szerző:

Nőtt a SZÉP-kártyákról elköltött összeg 2022 első hat hónapjában. Mivel a legnépszerűbb béren kívüli juttatást júliusig élelmiszerre is lehetett költeni, – ami segített a rekordnagyságú költekezés elérésében – a kártyákon lévő pénz ötödét élelmiszerre költötték a magyar kártyatulajdonosok. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a zsebátjárás a végéhez közeledik, úgyhogy január elsejétől ez már nem lesz elérhető, így akinek SZÉP-kártyája van, az így már nem fog tudni fizetni 2023-tól – írja a Pénzcentrum összefoglaló cikkében.

A gazdasági helyzet romlása miatt, valamint éppen a gazdaság fellendítésének céljából a magyar kormány idén azt találta ki, hogy év végéig a számlák átjárhatóak, vagyis mindhárom zseben maradt összeget arra költjük, amire akarjuk, egészen december 31-éig. Február és július között pedig egy rendkívül nagy sikerű akció is zajlott: a SZÉP-kártyával ekkor az élelmiszerüzletekben is lehetett fizetni, kivéve akkor, ha alkoholt szerettünk volna venni, és a dohányáru vásárlása sem volt engedélyezett. 

A lap megkérdezte a SZÉP-kártyákat kibocsátó banokat, mit érdemes tudniuk azok kivezetése lőtt. Az MKB Bank azt is elárulta, hogy valóban elbukják-e a kártyatulajdonosok a fel nem használt összegeket A bank válasza szerint, ennek a rendszernek a koronavírus-járvány miatt vége szakadt, ugyanakkor érdemes időben elkölteni a pénzt, mivel az az idő elteltével csökken:

„2019 óta már nem olyan a szabályozás, hogy a kártyabirtokos, ha nem használja fel a juttatást, a juttatás évét követő második május 31-ig, akkor elvész a pénz, az un. fel nem használt pénzeszköz. (2011-2018 között volt úgy, hogy a bent maradt összegeket vissza kellett utalni a munkáltatónak.) 2019-től a lejárt pénzeszközök után havi 3 százalékos számlavezetési díjat számíthat fel a pénzforgalmi szolgáltató, de az összeg maga már nem vész el, csak havonta 3  százalékkal csökken. A pénzforgalmi szolgáltató legkésőbb március 31-ig köteles tájékoztatni a kártyabirtokost arról, hogy az június 1-től kezdve milyen mértékű számlavezetési díjat számít fel a fel nem használt pénzeszközre. A tájékoztatónak tartalmaznia kell a rendelkezésre álló adatok alapján a fel nem használt pénzeszköz pontos összegét és az ebből kiszámított számlavezetési díjat is”

–válaszolták.

(A Magyar Kereskedelmi Bank (MKB) által kibocsájtásra kerülő Széchenyi Pihenőkártyák (SZÉP-kártya), amelyek a Pénzjegynyomdában készültek. MTI Fotó: Pénzjegynyomda)